A A+ A++

W Pałacu Prezydenckim odbyła się debata ekspertów dotycząca bezpieczeństwa dzieci i rodzin podczas wakacji. Jest ona częścią kampanii “Zdrowe Życie”, poświęconej profilaktyce zdrowotnej.

„Zdrowe Życie” to ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej. Zakłada m.in. bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne w Mobilnych Strefach Zdrowia, promocję programów profilaktycznych oraz szeroką edukację zdrowotną. Został przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, NFZ oraz PZU S.A. Patronatem objęła go Para Prezydencka.

W debecie, która odbyła się w ramach projektu, lekarze–specjaliści doradzali dorosłym Polakom oraz dzieciom, jak bezpiecznie i zdrowo spędzić wakacje, a także jak zdrowo żyć przez cały rok. 

– Uważność na siebie i innych – taką receptę na udane wakacje zaproponowała Konsultant Krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr n. med. Aleksandra Lewandowska. – To uniwersalna recepta, którą każdy może zrealizować: dziecko, nastolatek, osoba dorosła.

Jako psychiatra dziecięcy dr Lewandowska poruszyła też problem używek. Zaznaczyła, że zachowania dzieci i nastolatków warunkuje najbliższe otoczenie, dlatego ważny jest dobry przykład. 

– Eksperymentowanie, zachowania ryzykowne są wpisane w ten wiek rozwojowy, dlatego ważna jest wcześniejsza rozmowa – mówiła. Dodała, że temat używek jest trudny i należy do niego pochodzić spokojnie.

Konsultant Krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, prof. Jarosław Pinkas podkreślał, że planując wakacje warto się zorientować, jak wygląda opieka zdrowotna w miejscu, do którego się udajemy.

– Musimy mieć zawsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego – mówił prof. Jarosław Pinkas, przewodniczący Rady Eksperckiej projektu “Zdrowe Życie”. Przestrzegał też, że wybierając się na wycieczkę, trzeba pomyśleć o tym, co może nas spotkać najgorszego. – Uczmy nasze dzieci przewidywania – zachęcał.

Dr Marek Migdał, pediatra i specjalista chorób płuc, również zwracał uwagę na skutki braku odpowiedniego planowania wakacji. Zaznaczył, że dzieci pozostawione bez opieki często ulegają urazom czy wypadkom.

– W poprzednim roku według statystyk policji 50 dzieci zginęło na polskich drogach. Część z nich to dzieci poniżej 6 roku życia. Giną dlatego, że czasami jadą bez zapięcia w prawidłowym foteliku. To jest też planowanie podróży i bezpieczeństwa naszych dzieci – powiedział dr Marek Migdał, Dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

Odnosząc się do niebezpieczeństwa przypadkowych zatruć podczas wakacji dr Migdał mówił, że jest kilka zasad, które zmniejszają ryzyko zatrucia wśród dzieci: nie należy zostawiać leków na widoku, nie wolno nazywać ich cukierkami. Nie powinniśmy także przelewać środków chemicznych do innych butelek, szczególnie spożywczych.

Dr Michał Sutkowski, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, wskazywał, że trzeba wyrobić w sobie czujność wobec własnego zdrowia, ale rozumianego jako zdrowie rodziny. Ważne, by nasze wyobrażenia o wakacjach przełożyć potem na konkretne działania.

– Trzeba i można wiele rzeczy zaplanować i wielu ryzykownych zdarzeń w ten sposób uniknąć. I wcale nie wpływa to potem na spontaniczność dalszej części wakacji – ocenił dr Michał Sutkowski, . Prezes Warszawskiego Oddziału Terenowego Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Eksperci podkreślali również, że planując podróż należy pamiętać o spakowaniu apteczki, a już podczas samego urlopu dbać o standardy sanitarne, odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

Źródło: PAP/prezydent.pl/własne 

Polecamy także:

Inauguracja projektu „Zdrowe Życie” promującego profilaktykę i edukację zdrowotną

“Zdrowe życie” – nowy program profilaktyczny

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Debata ekspercka projektu „Zdrowe Życie” w Pałacu Prezydenckim. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Urząd Miasta będzie dlużej przyjmować deklaracje dotyczące źródeł ciepła
Następny artykułObowiązkowa deklaracja, którą musisz złożyć do jutra!