A A+ A++
  • Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” opublikowała wyniki badań, z których wynika, że wydatki na leki obciążają budżety domowe prawie 95 proc. osób starszych, a ponad 80 proc. seniorom zdarzyło się w ostatnich kilku miesiącach nie wykupić recept z uwagi na cenę
  • Jak wskazują przedstawiciele organizacji program „Leki 75+”, czyli darmowe leki dla osób powyżej 75. roku życia, poprawił sytuację seniorów. W obliczu jednak obecnej sytuacji ekonomicznej, wsparcia potrzebują również młodsi seniorzy
  • Szansą ma być rozszerzenie grupy uprawnionych do bezpłatnych leków. Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, zwraca uwagę, że seniorzy nie zaczynają się po 75. roku życia
  • – Podwyżki energii, żywności i leków pochłaniają ich oszczędności. Jeśli będą odchodzić od okienek aptecznych, przestaną się leczyć i wtedy wrócą do lekarzy w dużo gorszym stanie. To błędne koło – podkreśla
  • Obserwujemy to na co dzień w naszych gabinetach – mówi dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. – Kiedy próbujemy zdiagnozować brak postępów w leczeniu seniorów, zdarza nam się słyszeć, że nie wykupili leków, bo były za drogie

Duże zmiany w przychodniach od 1 października. Mają skrócić kolejki do specjalistów

Jak długo jest ważne skierowanie do lekarza, szpitala i na badania?

Nowy lek na otyłość zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnej choroby. Są wyniki badań

Ważny lek z witaminą D wycofany z produkcji. Do aptek trafia zamiennik z zagranicy

Wydatki na leki mocno obciążają domowe budżety seniorów 

Z badań, które zleciła Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” wynika, że wydatki na leki obciążają budżety domowe prawie 95 proc. osób starszych, a ponad 80 proc. zdarzyło się w ostatnich kilku miesiącach nie wykupić recept z uwagi na ceny leków.

Być może szansą dla seniorów będzie rozszerzenie grupy uprawnionych do bezpłatnych leków. Temat wracał w ostatnich tygodniach, ale szczegółów wciąż brak.

– W związku ze skutecznością dotychczasowego programu Leki 75+ chcemy umożliwić korzystanie z programu osobom młodszym, a w niektórych kategoriach leków nawet osobom z grupy 60+ – mogliśmy przeczytać w jednym z akapitów założeń Polskiego Ładu. 

O zmianach wspominał w lipcu tego roku Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. 

– W takim systemie te pieniądze stale się zwiększające wystarczą na dobrą służbę zdrowia, na darmowe leki dla seniorów i to nawet młodszych niż 75 lat. Krótko mówiąc: na to, żeby ludzie mogli się leczyć i żeby nie było tak jak było i jest jeszcze ciągle dalej […] że lekarz się zastanawia […] czy ten pacjent może kupić ten lek – mówił w trakcie wizyty w Koninie. 

Koszt pobytu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Za co płaci NFZ?

Lekarz odmawia recepty na lek od specjalisty. RPP wyjaśnia zasady

Tysiące pacjentów onkologicznych nadal bez dostępu do optymalnego leczenia. Oto przykłady

Znany lek przeciwbólowy nie do kupienia w aptekach. Nie ma substancji niezbędnej do produkcji

“Jeśli będą odchodzić od okienek aptecznych, przestaną się leczyć”

Tymczasem Koalicja “Na pomoc niesamodzielnym”, choć pozytywnie ocenia program „Leki 75+”, zwraca uwagę, że konieczne są zmiany. Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji, podkreśla, że seniorzy nie zaczynają się po 75. roku życia.

– Od początku roku docierają do nas liczne sygnały od naszych członków, że osoby starsze mają poważne problemy z wykupowaniem leków – mówi Magdalena.

– Podwyżki energii, żywności i leków pochłaniają ich oszczędności. Jeśli będą odchodzić od okienek aptecznych, przestaną się leczyć i wtedy wrócą do lekarzy w dużo gorszym stanie. To błędne koło, bo trafią do szpitali i będą generować jeszcze większe koszty związane z hospitalizacją. Zaniepokojona ilością sygnałów o problemach z wykupowaniem recept i ograniczaniem wydatków na leczenie, Koalicja zleciła Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research przygotowanie i przeprowadzenie ankiety w tym zakresie. Została skierowana do osób w wieku 60-74 lata z wielochorobowością i chorobami przewlekłymi – dodaje.

Wydatki emerytów.png
Wydatki emerytów.png

Wyniki, o których wspomnieliśmy na samym początku, mocno zaskoczyły prezes Koalicji. – Niby po ilości przeprowadzonych rozmów w naszym gronie powinniśmy być na to przygotowani, a jednak nie sądziłam, że aż 82 proc. badanych zdarzyło się w ostatnich miesiącach nie wykupić leku – przyznaje. 

Z badania wynika ponadto, że seniorzy ograniczając codzienne wydatki w pierwszej kolejności oszczędzają na rachunkach i żywności, ale zaraz potem – właśnie na lekach. 94 proc badanych osób przyznało, że wydatki na leki obciążają ich domowy budżet.

– Obserwujemy to na co dzień w naszych gabinetach – mówi dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. – Kiedy próbujemy zdiagnozować brak postępów w leczeniu seniorów, zdarza nam się słyszeć, że nie wykupili leków, bo były za drogie. To są najczęściej pacjenci z wielochorobowością, a przerwy w leczeniu są niebezpieczne i mogą w znaczący sposób wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.

Podwyżki cen a zakup leków.png
Podwyżki cen a zakup leków.png

Jak wyjechać do sanatorium? 19 września ZUS uruchamia telefoniczne porady

Nowa grupa z prawem do sanatorium. Zmiany w uzdrowiskach

Zmienią się zasady realizacji recept w aptekach

W innych krajach bezpłatne leki obejmują młodszych seniorów

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” przygotowała jeszcze jedną ankietę przeprowadzoną wśród osób starszych zrzeszonych w organizacjach czł … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSejm zgłosił poprawki do ustawy o medycynie laboratoryjnej. Projekt wraca do Komisji Zdrowia
Następny artykułTaka recepta jest nieważna. Nie będzie ani leku, ani zniżki.