A A+ A++

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to najbardziej podstawowe narzędzie, wykorzystywane przez większość Polaków, zarówno tych pracujących na etacie, jak też prowadzących własne firmy. Czym się kierować podczas wybierania konta osobistego, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści, a nie ponosić w związku z nim niemal żadnych kosztów? Zobacz, jakie kryteria wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy i otwarcie nowego rachunku w banku.

Po pierwsze: opłaty za prowadzenie konta

Wiele banków wprowadza opłaty na prowadzenie konta. Można ich łatwo uniknąć poprzez wykazywanie się comiesięczną aktywnością. Zazwyczaj do tych czynności zaliczane jest wykonywanie kilku przelewów w miesiącu, robienie zakupów online czy opłacanie rachunków na określoną kwotę. Wówczas utrzymanie konta nie będzie Cię kosztować zupełnie nic.

Po drugie: opłata za utrzymanie karty

Do każdego konta osobistego wydawana jest karta debetowa. Jej utrzymanie może wiązać się z określonymi opłatami pobieranymi przez bank. Zwykle jest to koszt na poziomie 5 złotych. Jednak wiele podmiotów, chcących być bardziej atrakcyjnymi w oczach swoich klientów, umożliwia zwolnienie ich z tej opłaty, jednak pod pewnym warunkiem. Użytkownik ma obowiązek aktywnego korzystania z karty – płacenia nią na zakupach stacjonarnych i internetowych, w restauracjach czy na stacjach paliw. Wydanie określonej comiesięcznej kwoty, na przykład 350 złotych, zwolni klienta z opłat za kartę debetową. Przed otwarciem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku zdecydowanie warto przejrzeć ranking kont osobistych, dostępny na stronie internetowej: https://www.totalmoney.pl/konta_bankowe. W ten sposób najłatwiej porównać aktualną ofertę podmiotów bankowych.

Po trzecie: opłata za przelewy

W dobie niskich stóp procentowych oraz wyprowadzania oszczędności z konta przez wielu klientów wiele banków ratuje się przed stratami poprzez wprowadzenie opłat za przelewy. Jest to broń obosieczna, gdyż wielu użytkowników po takiej zmianie może zrezygnować z prowadzenia konta w danym banku. Nie mniej jednak warto mieć świadomość, że istnieją podmioty, które tego typu opłaty za przelewy utrzymują. Zazwyczaj nie da się ich uniknąć. W przypadku osób, które wykonują w ciągu miesiąca wiele operacji z każdorazowych opłat za transakcję może uzbierać się pokaźna kwota. Na szczęście opłaty za przelewy to zwykle domena firmowych kont bankowych niż kont osobistych.

Po czwarte: sposób otwarcia rachunku bankowego

Banki prześcigają się w pomysłach, jakby tu ułatwić życie potencjalnym klientom i przyciągnąć do siebie jeszcze więcej osób. Dlatego też nie stronią od nowych technologii. Wiele podmiotów udostępnia swoim przyszłym klientom możliwość otwarcia rachunku na selfie. Powszechne stało się też otwieranie konta za pośrednictwem kuriera. Nierzadko ROR można otworzyć też zdalnie – poprzez przesłanie przelewu weryfikacyjnego i symbolicznej złotówki z innego banku na nowe konto. W ten sposób łatwo potwierdzić swoją tożsamość i bez konieczności wychodzenia z domu pozyskać nowy rachunek bankowy.

Po piąte: sposób zamknięcia rachunku bankowego

To również istotny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Problem może pojawić się zwłaszcza wtedy, gdy otwarcia rachunku bankowego klient dokonał zdalnie lub za pośrednictwem kuriera. W niektórych sytuacjach niezbędne będzie udanie się do stacjonarnej placówki banku w celu złożenia odręcznego podpisu, który pracownik banku porówna z tym, który ma w swoim systemie. W niektórych placówkach zamknięcie konta odbywa się całkowicie zdalnie – drogą telefoniczną lub internetową – i stanowi zdecydowanie najwygodniejszą formę pożegnania się z bankiem, który przestał nam odpowiadać.

Artykuł Partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNAS czy chmura? A może jedno i drugie? – Synology dla domu i biura
Następny artykułKoronawirus. Statystyki. Raport Ministerstwa Zdrowia z 23 czerwca