A A+ A++

Zdolność kredytowa – co to jest?

Jeśli masz zdolność kredytową, oznacza to, że w oczach banku lub innej instytucji finansowej jest wysoce prawdopodobne, że bez problemu spłacisz zaciągane zobowiązanie w terminie. Tylko, jeśli uzyskasz “pozytywną ocenę”, otrzymasz kredyt czy np. sprzęt na raty.

Dlaczego stosuje się taką weryfikację? Po pierwsze – ponieważ, co zrozumiałe, banki nie chcą ryzykować, że nie odzyskają pieniędzy pożyczonych klientom. Po drugie – ze względu na bezpieczeństwo samych pożyczkobiorców. Branie kolejnych kredytów w sytuacji, gdy nie radzisz sobie z bieżącymi rachunkami, może sprawić, że wpadniesz w pętlę długów. Będzie się z niej trudno wyplątać.

Od czego zależy zdolność kredytowa i jak ją sprawdzić?

Kiedy zgłosisz się do banku, aby zaciągnąć zobowiązanie, następuje badanie Twojej zdolności kredytowej. Składa się ono z dwóch elementów.

Pierwszy to ocena Twojej bieżącej sytuacji finansowej. Pod uwagę brane są:

  • uzyskiwane przez Ciebie dochody i ich źródło (istotne jest to, czy masz umowę o pracę, umowę cywilnoprawną czy np. świadczenie z ZUS);
  • stałe koszty utrzymania – np. wydatki na czynsz najmu, media i inne typowe, domowe wydatki;
  • obecny stan Twojego zadłużenia – a więc to, jakie pożyczki, kredyty, niespłacone karty itp. “wiszą” na Twoim koncie. Im więcej takich zobowiązań, tym mniejsza Twoja zdolność kredytowa.

Drugim aspektem jest ocena Twojej “sytuacji życiowej” w kontekście przyszłego ryzyka problemów ze spłatą. Pod uwagę bierze się np.:

  • Twój wiek i stan cywilny;
  • wykształcenie i wykonywany zawód;
  • liczbę dzieci i innych osób na Twoim utrzymaniu;
  • sytuację majątkową i mieszkaniową (np. to, czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajęte);
  • staż pracy;
  • historię kredytową – jeżeli w przeszłości zdarzyło Ci się mieć problemy z terminowością spłaty, może to zaważyć na decyzji o przyznaniu Ci finansowania.

A jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? Możesz to zrobić bezpośrednio podczas ubiegania się o finansowanie. W internecie są też dostępne bezpłatne kalkulatory zdolności kredytowej, które pozwolą Ci bardzo orientacyjnie sprawdzić, jaka jest Twoja obecna sytuacja. Możesz też skorzystać z Analizatora Kredytowego BIK, wcześniej uzyskując raport o swojej historii kredytowej (płatny).

Czy da się poprawić zdolność kredytową?

Jeśli obecna zdolność kredytowa nie pozwala Ci realizować planów, spróbuj ją poprawić. Można to zrobić! Aby banki spojrzały na Ciebie przychylniejszym okiem, możesz:

  • podnieść wysokość swoich dochodów – np. poszukać lepiej płatnej pracy;
  • zmienić typ zatrudnienia – jeśli pracujesz np. na umowie zlecenia, postaraj się ją zmienić na umowę o pracę;
  • uregulować zaległe zobowiązania – jeśli np. jesteś klientem Ultimo, zdolność kredytowa poprawi się, gdy rozłożysz dług na dogodne raty, tak aby wreszcie się go pozbyć. Zrobisz to szybko i dyskretnie, np. za pośrednictwem portalu obsługi zadłużenia klienta;
  • zrezygnować z kart kredytowych i limitu w koncie.

Tych kilka kroków wzmocni Twoją wiarygodność wobec banków, a szanse na to, że uzyskasz nowy kredyt wzrosną. Powodzenia!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРосіянка Ірина Шейк зганьбилася в Каннах, відчайдушно намагаючись привернути увагу: модель прийшла в білизні
Następny artykułNBA: Zawodnik Celtics wprost. Wskazał powody problemów w serii z Heat