Choć często tego nie zauważamy, klimatyzacja jest ciągle obecna w naszym otoczeniu. Od dawna powszechnie stosuje się ją w centrach handlowych, biurach i sklepach, a dziś coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w swoim domu. Wybierając klimatyzator dla siebie, warto zwrócić uwagę na coraz nowsze i ciekawsze rozwiązania, które proponują producenci. Jednym z nich jest klimatyzacja dwustrefowa – czym jest i jak zastosować ją w domu lub biurze, piszemy w poniższym artykule.
Czym jest klimatyzacja dwustrefowa?
Klimatyzacja dwustrefowa jest systemem, który dzieli klimatyzowaną przestrzeń na dwie strefy, umożliwiając uzyskanie w nich odmiennej temperatury. Popularna przede wszystkim w samochodach jako klimatyzacja oferująca osobne chłodzenie dla kierowcy i pasażera. W większych autach osobna regulacja temperatury odbywa się na przód i tył. Warto wiedzieć, że podobny system stosowany jest także w przypadku klimatyzacji domowej.
Jedną z podstawowych funkcji, której można wymagać od klimatyzacji, jest możliwość regulacji temperatury zgodnie z osobistymi preferencjami. Zakładając, że dla uzyskania efektu różnych temperatur w pomieszczeniach w każdym z nich znajduje się osobna jednostka wewnętrzna typu split, musielibyśmy posiadać tyle samo jednostek zewnętrznych. Nietrudno wyobrazić sobie, że w domu jednorodzinnym przynajmniej jedna ściana elewacji pokryta byłaby jednostkami zewnętrznymi. Aby uniknąć tego efektu oraz obniżyć koszty instalacji, jedno urządzenie zewnętrzne może schładzać strefy o różnej temperaturze wewnątrz budynku.
Postaw na niezależność – klimatyzacja typu multisplit
Popularnym rozwiązaniem są klimatyzatory typu multisplit. Użytkownik przebywając w środku pomieszczenia może nie dostrzec, że są one wyjątkowe, ponieważ różnica znajduje się na zewnątrz budynku. Wiele jednostek wewnętrznych łączy się z tą samą zewnętrzną w taki sposób, że możliwa jest indywidualna wymiana ciepła dla każdej z nich. To pozwala na niezależną regulację temperatury np. w salonie i sypialni lub w różnych pomieszczeniach biura. Rozważając montaż klimatyzacji w domu lub większym mieszkaniu, warto zwrócić uwagę właśnie na klimatyzację typu multisplit.
Klimatyzatory kanałowe
Innym rodzajem klimatyzatorów, które pozwalają na bardziej zaawansowaną regulację temperatury są klimatyzatory kanałowe. Jednostka schładzająca znajduje się na dachu budynku i prowadzi nawiew do poszczególnych pomieszczeń poprzez kanały umieszczone w ścianach budynku. Wyposażona w sterowany moduł przepustnicy pozwoli na regulację nadmuchu w każdym z pomieszczeń osobno, co przełoży się na regulację temperatury. Szczegóły takiej instalacji warto przemyśleć już na etapie planowania budynku, ponieważ można wtedy ukryć kanały w ścianach i jej jedynym widocznym elementem będą kratki nawiewowe pod sufitem.
Nowoczesne klimatyzatory
Niektóre z nowoczesnych klimatyzatorów oferują jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania, jak na przykład nadmuch powietrza nie całym urządzeniem, ale odpowiednimi sekcjami, tak, aby kierować strumień powietrza w miejsce, gdzie nie przebywają ludzie. Jest to pośrednio stworzenie dodatkowych stref wewnątrz pomieszczenia, co ma zminimalizować ryzyko przeziębień i poprawić komfort przebywania w pomieszczeniu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS