Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej od wielu miesięcy przygotowywało się na sezon zimowy. Od kilku dni mamy niewielkie opady i już widać zimową aurę, jednak większe uderzenie zimy czeka nas już w najbliższych dniach. W MPGK Katowice na taki scenariusz jest przygotowanych 110 pracowników, a początkowe zapasy surowców to 5 tys. ton soli drogowej i 300 ton piasku.
– W Katowicach przygotowania do kolejnego sezonu zimowego zaczynają się zaraz po zakończeniu poprzedniego. MPGK Katowice monitoruje warunki meteorologiczne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Cały obszar Katowic z jezdniami, parkingami i zatokami autobusowymi jest podzielony na rejony w czterech kategoriach i standardach utrzymania zimowego – od tego zależy szybkość działania służb. Wszystkie ulice staramy się odśnieżać tak szybko, jak to możliwe, jednak musimy pamiętać, że duże opady mogą spowodować, że nie wszędzie będziemy mieli możliwość dojechać od razu. Zazwyczaj jednak czas reakcji jest szybszy niż ustalone standardy. Wszyscy pracownicy są od kilku dni przygotowani na te pierwsze duże opady – mówi prezes MPGK Katowice Andrzej Malara.
W magazynach czeka 5 tys. ton soli drogowej
Do zimowego odśnieżania MPGK ma przygotowane 24 pługopiaskarki, 15 ciągników przygotowanych do pracy zimą, pług wirnikowy oraz 5 wywrotek do wywozu śniegu. Ponad 110 pracowników zajmuje się działaniami zmniejszającymi uciążliwość zimy w mieście. We wrześniu zaczęło się przygotowywanie sprzętu do tegorocznej zimy – pojazdy przeszły przeglądy, a także wykonano niezbędne naprawy, aby w momencie opadów śniegu wszystko działało bez zarzutu. Oprócz sprzętu miejska spółka ma przygotowane ponad 5 tys. ton soli oraz 300 ton piasku, które są wykorzystywane do posypywania ulic, kiedy już spadnie śnieg.
– Według prognoz kolejnych opadów należy się odziewać w nocy z poniedziałku na wtorek – śnieg ma padać nieprzerwanie przez kolejną dobę. Grubość pokrywy śnieżnej może wynieść nawet 20 cm. Oczywiście, są to tylko prognozy, ale bierzmy je pod uwagę. Zima to coroczne wyzwanie dla naszej spółki. Zawsze zakładamy duże opady śniegu w nadchodzącym sezonie. Dlatego mamy przygotowaną sól w specjalnym magazynie igloo, który wpływa na jej jakość. Dzięki swojej budowie i naturalnym materiałom tworzy się tam klimat, który nie pozwala się jej zbrylić – dzięki temu nie ma strat materiału – mówi Radosław Weingricht, kierownik Zakładu Oczyszczania MPGK Katowice.
Plan odśnieżania
W przypadku intensywnych opadów śniegu lub występowania warunków atmosferycznych powodujących gołoledź w pierwszej kolejności odśnieżane są główne arterie komunikacyjne, centrum i drogi krajowe przebiegające przez miasto, a dopiero po ich udrożnieniu drogi o mniejszym natężeniu ruchu. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom wybierającym alternatywne sposoby poruszania się po mieście, odśnieżane są również drogi rowerowe.
Do odśnieżenia dużego miasta, takiego jak Katowice potrzebna jest koordynacja i ścisła współpraca różnych służb. Podczas zimy 24 h na dobę przez cały tydzień pracuje Centralna Dyspozytornia Zimowego Utrzymania Dróg, która decyduje, gdzie, ile i jak wyposażonych brygad trzeba wysłać. Wykonuje to oczywiście na podstawie wcześniejszych planów i bieżącego monitoringu pogody. Ulice w mieście zostały podzielone na cztery kategorie – w zależności od położenia i tego, jak dużo osób codziennie nimi przechodzi. W przypadku dróg ujętych w I kategorii służby mają 2 godziny na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi, a śnieg i błoto pośniegowe mogą zalegać maksymalnie do 4 godz. od ustania opadów. W przypadku dróg II kategorii czas reakcji na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi posypanie to maksymalnie 3 godziny, a śnieg i błoto pośniegowe powinny być usunięte do 6 godz. po ustaniu opadów. W III standardzie utrzymania dróg czas na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi to 5 godz., a na odśnieżenie służby mają do 8 godzin. Najrzadziej uczęszczane drogi ujęte IV standardzie muszą być odśnieżone na co najmniej jednym pasie ruchu, a posypane mogą być wyłącznie piaskiem.
Łącznie pod opieką służb w mieście jest ponad 750 km dróg. W I kategorii jest ich 311 km, w II 120 km. III kategoria to 98 km, a IV – 223 km.
Samochody trzeba przygotować na zimę
Kierowcy, którzy z wymianą opon na zimowe czekali do ostatniej chwili, nie powinni już zwlekać – jazda na letnich oponach w taką pogodę jest bardzo niebezpieczna, nie tylko dla samochodu, który nie ma odpowiednich opon, ale też dla innych kierowców i pieszych. Warto przypomnieć również, że zużyte opony można oddawać do warsztatów, zakładów wulkanizacyjnych czy punktów zbiórki odpadów. Pozostawienie ich w tych miejscach gwarantuje, że zostaną one wykorzystane ponownie w procesie recyklingu.
– Zbiórka zużytych opon w wyspecjalizowanych punktach jest szczególnie istotna dla środowiska naturalnego, dla którego ten rodzaj odpadów jest bardzo szkodliwy – podkreśla Krzysztof Król, kierownik Działu Transportu MPGK Katowice.
Na terenie Katowic funkcjonują obecnie trzy punkty (przy ul. Milowickiej 7A, ul. Obroki 140 i ul. Zaopusta 70), do których można przekazać odpady wytwarzane nieregularnie w gospodarstwach domowych, w tym także opony samochodów osobowych. Od 1 grudnia dla mieszkańców będzie otwarty także punkt w samym centrum – przy ul. Bankowej 10. W ramach opłaty śmieciowej mieszkańcy Katowic mają możliwość bezpłatnego oddania maks. 4 szt. zużytych opon.
Akcja zimowego utrzymania dróg jest wstępnie zaplanowana od listopada do końca marca, ale wszystkie działania będą dostosowywane do bieżącej sytuacji pogodowej, którą MPGK Katowice monitoruje.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS