Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Październik, listopad i grudzień 2022 roku. Przez te trzy miesiące na Cmentarzu Osobowickim powstało więcej odpadów niż przez kolejne siedem miesięcy łącznie (licząc od stycznia do lipca 2023 roku). Chcecie liczby? Od października do grudnia z tego cmentarza wywieziono 676,74 ton odpadów, a przez kolejne siedem miesięcy – 535,48 ton odpadów. Ile to jest 676,74 ton? Jakieś 52 tiry. Z naczepami.
Co przynosimy na cmentarz?
Znicze w szkle, znicze w plastiku, wkłady z parafiną w plastiku, znicze eklektyczne, sztuczne kwiaty, cięte kwiaty ze wstążką, kwiaty w doniczce ceramicznej lub plastikowej, ozdoby plastikowo-drewniano-roślinne itp., itd. I co z tym wszystkim dzieje się po świętach?
Zarząd Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu na cmentarzach podstawia pojemniki do segregacji odpadów:
- biodegradowalnych (biologiczne),
- nieulegające biodegradacji (zmieszane),
- szklanych,
- plastikowych.
Ostatnio do katalogu odpadów doszła jeszcze elektronika i baterie, ale nie ma na nie osobnego pojemnika, a nie można ich wyrzucać do odpadów zmieszanych, ani żadnych innych.
Co się dzieje z odpadami?
Gdy odpady są dobrze posegregowane, można je poddać recyklingowi. Ale to raczej rzadkość, bo odpady cmentarne są bardzo zanieczyszczone, co utrudnia ich odzysk. W jakimś zakresie odpady te mogą być wykorzystywane do odzysku energetycznego na przykład w cementowniach. Ale zwolenników spalarni jest pewnie tak samo wiele jak ich przeciwników.
– Z powodu ich problematyczności odpady z cmentarzy objęte są odrębną zbiórką i przekazywane są do innych procesów niż zwykłe odpady komunalne – zaznacza dr inż. Emilia Den Boer, specjalistka ds. gospodarki odpadami z Politechniki Wrocławskiej.
Jak segregujemy odpady cmentarne?
Statystyki nie napawają optymizmem. W okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r. w ogólnej ilości odpadów wywiezionych z wrocławskich cmentarzy komunalnych było:
- 5 proc. szkła,
- 7 proc. tworzyw sztucznych,
- 7 proc. odpadów ulegających biodegradacji,
- 22 proc. odpadów zmieszanych,
- 59 proc. innych odpadów nieulegających biodegradacji.
Około 80 proc. odpadów nie nadaje się więc ani do biodegradacji, ani do recyklingu.
Jak zmniejszyć ilość odpadów na cmentarzach?
Jeśli to możliwe, odpady należy segregować. Mimo zabrudzeń (ziemią lub parafiną) i mimo ich wielomateriałowej konstrukcji (drut w wieńcu ze świerkowych gałęzi, gąbka w stroiku, wstążka w bukiecie).
Nadliczbowe znicze można zostawić na półkach zero waste, które stawiane są na wrocławskich cmentarzach. W ten sposób zostanie wykorzystane to, co jest nadmiarowe.
– Takie działania na pewno uwrażliwiają nas na problem nadmiernej produkcji odpadów. Nie wiem, czy to zmniejszy ich ilość, należy to zbadać, ale takie akcje są potrzebne, uczą, że każdy z nas ma wpływ na to, ile odpadów powstaje – mówi dr inż. Emilia Den Boer.
Ale zdaniem Emilii Den Boer jest jeszcze jeden sposób:
– Najlepsze, co możemy zrobić, to ograniczyć przynoszenie na cmentarz ozdób i zniczy. Można umówić się z rodziną na jeden.
Zobacz również
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS