A A+ A++

Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?

Dla części z nas gotówka jest nadal najbezpieczniejszym i najpewniejszym sposobem płatności, jednak takie myślenie odchodzi do lamusa. Okazuje się, że już 7 na 10 Polaków preferuje płatności elektroniczne. To naprawdę sporo, szczególnie, że jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie osoby przed 50. rokiem życia, to ten odsetek będzie jeszcze większy.

Czym są cyfrowe płatności?

Cyfrowe płatności to takie, które dokonywane są przy użyciu internetu. Może to być zatem zarówno płatność kartą, telefonem, za pomocą komputera, e-portfela itd. Największą zaletą tego rodzaju transakcji jest ich szybkość, wygoda i bezpieczeństwo. Nie musisz nosić wypełnionego gotówką portfela, ani trzymać w domu dużych ilości gotówki. Elektroniczne pieniądze ukraść jest znacznie trudniej, szczególnie, jeśli stosujesz się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach przez internet możesz płacić praktycznie za wszystko a odbiorcą twoich pieniędzy może być zarówno sklep online, jak i linia lotnicza, kino, czy legalny bukmacher.

Cyfrowe płatności to przede wszystkim wygoda

Jednak chyba największą zaletą dokonywania płatności drogą cyfrową jest wygoda. Często, aby to zrobić, wystarczy dosłownie jedno kliknięcie. Oczywiście ważne jest też to, na ile mamy zaufanie np. do jakiegoś sklepu online. Nadal część z nas woli płacić za zamówione rzeczy dopiero przy odbiorze. Ale jeżeli ufamy sprzedawcy, to na pewno o wiele łatwiej zapłacić mu za produkt kilkoma kliknięciami, niż iść do bankomatu i trzymać gotówkę w domu. Do tego najczęściej muszą to być wyliczone pieniądze.

Cyfrowy pieniądz wypiera ten wirtualny

Wystarczy przejść się do jakiegokolwiek sklepu, żeby zauważyć, że zdecydowana większość z nas płaci kartą lub inną cyfrową metodą niż gotówką. Wielu irytuje się wręcz, gdy ktoś używa tradycyjnych pieniędzy. Używając karty czy smartfonu wystarczy przyłożyć ją do czytnika i cała operacja trwa kilka sekund, a nie minut, gdy np. kasjerka nie ma nam z czego wydać. I chyba naprawdę nikomu z czytających ten artykuł nie trzeba tego tłumaczyć.

Czy gotówka zniknie?

Coraz częściej pojawiają się głosy, że gotówka zostanie w ogóle wycofana z obiegu. Już teraz rządy mocno ograniczają jej używanie szczególnie przy rozliczeniach między firmami. Przyczyna jest prosta, płatności elektroniczne łatwiej kontrolować. W ten sposób dużo trudniej jest uniknąć podatków. Wielu jednak zwraca uwagę, że gotówka daje pewną niezależność od rządu i nie chodzi tu tylko o oszustwa podatkowe. Osoby o takiej opinii twierdzą po prostu, że żadna władza nie powinna mieć aż takiej kontroli. Ciężko zatem przewidzieć, czy w najbliższym czasie gotówka rzeczywiście zniknie, szczególnie, że to właśnie ta metoda jest w stanie przetrwać nawet największe załamanie internetowych systemów płatności.

Co przyniesie przyszłość?

Chociaż trendy są oczywiste, płatności cyfrowe coraz bardziej wypierają te gotówkowe, to nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć, jak to się wszystko skończy. Większość dzisiejszych pieniędzy jest w rzeczywistości tylko ciągiem cyfr zapisanym przez banki lub inne instytucje, które mają do tego przyznane przez rządy prawo. Nie znaczy to jednak, że gotówka całkowicie zniknie, bo, tak jak już pisaliśmy, nie znajduje się ona pod kontrolą rządu. Transakcje cyfrowe praktycznie zawsze zostawiają jakiś ślad, a większość ludzi, nawet jeśli nie mają złych zamiarów, po prostu nie chce być aż tak kontrolowana przez rządzących.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWspaniały maj na portalu CoZaDzien.pl!
Następny artykułZłodzieje ukradli również urnę z prochami matki