A A+ A++

Fotowoltaika w ostatnich latach przeżyła ogromny rozkwit. Coraz więcej domów pokrytych jest panelami słonecznymi, a podróżując po kraju natknąć się możemy na farmy fotowoltaiczne. Wielu z nas też się pewnie zastanawiało, czy zainstalowanie takiej mini-elektrowni będzie miało sens na własnym podwórku. Dlatego też w tym artykule przyjrzymy się nie zaletom, a czynnikom, które wpływają na opłacalność montażu fotowoltaiki.

Ile zużywamy prądu?

Pierwsze pytanie, jakie sobie musimy zadać, to ile zużywamy prądu miesięcznie. Można to sobie policzyć za pomocą specjalnych kalkulatorów lub wykalkulować z rachunków. Mikrofalówki, klimatyzatory, ogrzewanie elektryczne i wiele innych sprzętów ma na to duży wpływ. W gruncie rzeczy, to im więcej zużywamy energii elektrycznej, tym bardziej będzie nam opłacało się zainwestować w fotowoltaikę. Dlaczego? Ze względu na na produkcję prądu przez fotowoltaikę – jednego panelu zwyczajnie nie ma sensu zakładać, jeśli nasze rachunki nie przekraczają 100 zł miesięcznie. Natomiast jeśli jest to kwota bliższa tysiąca lub wyższa, to wtedy warto zainteresować się zainwestowaniem w OZE.

Na dachu czy na gruncie?

To kolejna ważna kwestia przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej. Jeśli mamy dużą działkę, to z pewnością będziemy mogli założyć fotowoltaikę na gruncie. Natomiast jeśli nasz dom jest otoczony małym ogródkiem, to oczywistym wyborem będzie dach. Fotowoltaikę można oczywiście założyć zarówno na własnym domu, jak i na budynku gospodarczym. Jednakże jeśli planujemy zamontować naszą mini-elektrownie na dachu (co często jest oszczędnością miejsca i się bardziej opłaca), to wtedy powinniśmy sprawdzić czy pokrycie budynku się do tego w ogóle nadaje.

Położenie i konstrukcja dachu ma znaczenie

Skoro postanowiliśmy, że nasza przyszła fotowoltaika znajdzie się na dachu, to musimy zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze, z czego jest on wykonany i w jakim jest stanie. Jeśli jest on dziurawy, grozi zawaleniem czy pokrywa go azbest, to wtedy lepiej najpierw zaplanować jego wymianę lub remont.

Następną istotną kwestią jest położenie i nachylenie dachu. Jeśli jest on zbyt stromy, to wtedy może być problem z założeniem fotowoltaiki lub nie będzie ona maksymalnie efektywna. Natomiast jeśli nie mamy możliwości zainstalowania fotowoltaiki od strony południowej, z różnych względów (brak miejsca, dach zacieniony drzewami etc), to wtedy powinniśmy spróbować podjąć inne kroki. Tutaj może pomóc wycinka drzew, instalacja na gruncie lub innym budynku, czy skonstruowanie dobudówki pod panele fotowoltaiczne.

Dotacje, które możemy wykorzystać na instalację fotowoltaiki

Istnieje również szereg dotacji, które możemy wykorzystać do pokrycia części kosztów związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych. Wśród nich wymienić można:

  • Mój prąd 3.0,
  • Czyste Powietrze,
  • Energia Plus,
  • Ulga termomodernizacyjna,
  • Agroenergia,
  • dotacje regionalne,
  • niskooprocentowane pożyczki w bankach.

Jeśli łapiemy się pod kilka możliwych dotacji (np. Mój prąd 3.0 + ulga termomodernizacyjna), to będziemy mogli od razu zwrócić sobie spory procent zainwestowanych pieniędzy. W celu zainteresowanie się tematem, warto skonsultować się z firmą zajmującą się takimi sprawami (np. JKT Solar) lub sprawdzić oficjalne dokumenty i strony tychże programów.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 21.09.2021, 12:09

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister NIEDZIELSKI w Sanoku: Chcemy kształcić lekarzy w szkołach zawodowych! (VIDEO, ZDJĘCIA)
Następny artykułCo czeka e-commerce w 2022?