A A+ A++

Jednym z pytań, które często pojawia się w dyskusjach dotyczących podróży, jest kwestia cen. Pierwsza wizyta w danym kraju może być zaskoczeniem zarówno pozytywnym, jak i negatywnym, jeżeli chodzi o ilość wydanej gotówki. Dzisiaj mam dla Was kilka słów o tym, czy w Czechach jest drogo.

U naszych sąsiadów jestem kilka, a czasem i kilkanaście razy w roku więc mam kwestie finansowe sprawdzone dość dobrze. Na pytanie postawione na początku odpowiedź jest jedna – to zależy. Na pewno Was ona nie zdziwiła, a za chwilę spróbuję wyjaśnić, od czego jest ona zależna.

Waluta

Zacznijmy jednak od tego, że walutą w Republice Czeskiej jest korona czeska. Do 2009 roku dzieliła się ona na halerze, ale właśnie w tym roku z obiegu zostały wycofane monety o nominale 50 halerzy. Aktualnie najmniejszym nominałem jest jedna korona (moneta). W obiegu, oprócz wspomnianej monety jedno koronowej mamy także monety 2, 5, 10, 20 i 50 koron oraz banknoty 100, 200, 500, 1000, 2000 i 5000 koron.

To drogo czy nie?

Na pewno na początku musimy rozróżnić ceny w Czechach, od cen w Pradze, a zwłaszcza w obrębie jej Starego Miasta. Tam obowiązują ceny turystyczne, więc nie są adekwatne do reszty kraju. Tym razem skupmy się na pozostałej części kraju. Generalnie mogę zaryzykować stwierdzenie, że drogo nie jest. Nie jest też jednak tanio. Ceny są porównywalne do tych, które znamy z polskich sklepów. Niektóre produkty są droższe, ale inne tańsze, więc ogólny rozrachunek jest mniej lub bardziej na zero.

Podczas moich pierwszych wyjazdów do Czech najczęstszym przelicznikiem było 100 CZK = 15 PLN. Aktualnie (2019) przelicznik ten jest nieco inny, bo wynosi około 100 CZK = 17 PLN.

Ile zabrać pieniędzy?

Nie będę pewnie odkrywczy, pisząc, że weźcie tyle ile potrzebujecie 😉 Myślę, że porównanie życia w Czechach do życia w Polsce (pod kątem finansowym) jest trafne. Znajdziecie zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie w cenach bardzo zbliżonych. Będąc w Czechach zazwyczaj wydaję jednak więcej pieniędzy niż w Polsce z prostego powodu. Po pierwsze lubię próbować nowych rzeczy, więc je kupuję, a po drugie pozwalam sobie na więcej, więc często ląduje w moim bagażu spora ilość słodyczy, kofoli i innych rzeczy, których raczej nie kupuję codziennie, będąc w kraju.

Życie

Średnia płaca w Czechach w pierwszym kwartale 2019 roku wyniosła 30265 koron czeskich (około 5100 zł), a minimalna 13400 koron (około 2250 zł). Kwoty te są zbliżone do polskich. Koszty życia w Czechach są również zbliżone do naszych.

Ceny mieszkań i biletów autobusowych są zbliżone do naszych a pociągowych nawet niższe. Podobnie jak w Polsce większe miasta (zwłaszcza Praga) rządzą się swoimi cenami.

Jedzenie i rozrywka

W czeskich restauracjach (nie będzie to nic odkrywczego) ale cena zależy od lokalizacji, poziomu i kuchni. Są lokale, w których przystawki czy przekąski znajdziemy za kilka złotych, ale są i takie, gdzie ceny nas zaskoczą. Znajdziecie w internecie informacje, że piwo jest tańsze niż woda, ale podejdźcie do niej z dystansem. W lokalu ceny piwa zaczynają się najczęściej od około 30 koron, dochodząc nawet do 200 koron w restauracjach droższych hoteli.

Krecik

Jest jedna rzecz, która w Czechach zawsze jest droga, a może droższa, niż byśmy sobie tego życzyli – oryginalne gadżety z krecikiem. Często za naprawdę małą maskotkę trzeba zapłacić ok. 80-100 zł. Nie przejmujcie się jednak. Można spotkać także pamiątki krecikowe w bardziej przystępnych cenach – szukajcie ich w hipermarketach. My zawsze szukamy krecikowych jajek z niespodzianką – jest to produkcja miejscowa, a w środku zawsze znajdują się figurki bohaterów kreskówki.

Przykładowe ceny

 • Piwo lane w gospodzie – 30 CZK
 • Kofola classic 1,5 l – 20 CZK
 • Czekolada Studentska – 60 CZK (podczas promocji udaje się znaleźć za około 35-40)
 • Herbata Pickwick – 35 CZK
 • Rohlik – 3 CZK
 • Morawskie wino – 150 CZK
 • Smażony ser z frytkami – 100 CZK
 • Gulasz z knedlikiem – 120 CZK
 • Fidorka – 9 CZK
 • Mleko 1 l – 25 CZK
 • Woda mineralna 1,5l – 15 CZK
 • Batonik Margot – 15 CZK
 • Piwo Radegast w butelce 0,5 l (12) – 17 CZK
 • 1 litr benzyny – 30 CZK

Mam nadzieję, że dałem Wam odpowiedź na pytanie, czy w Czechach jest drogo. Najlepszym jednak sposobem na sprawdzenie tego, jest wycieczka do naszych sąsiadów, do czego Was zachęcam! 🙂

Jeżeli jeszcze nie wiecie, dlaczego lubię Czechy to zajrzyjcie do 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznaj bliżej Powiat Niżański
Następny artykułZrównoważona przestrzeń w domu. Poznaj niksen, następcę hygge