A A+ A++

Los blisko dwudziestu drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich wydaje się być przesądzony. Kolidują one bowiem z realizowaną przez Miasto Jasło ścieżką rowerową. Grupa mieszkańców miasta nie zamierza jednak składać broni w walce o ich ocalenie. Ich orężem ma być petycja, której adresatem są miejscy radni.

Dyskusja na temat przyszłości drzew rosnących na trasie przebiegu ścieżki rowerowej, która połączyć ma Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jaśle z Ogródkiem Jordanowskim, a następnie z Przystankiem Kwiatowa, rozgorzała w ubiegłym roku. Wielu mieszkańcom Jasła nie spodobała się koncepcja, w ramach, której powstanie nowej infrastruktury uzależnione zostało od konieczności wycięcia drzew, rosnących w ścisłym centrum miasta. W lipcu 2019 r. do burmistrza Jasła skierowana została petycja przeciwko wycince drzew przy ul. Jagiełły. W pikiecie zorganizowanej na płycie jasielskiego rynku udział wzięło wówczas około 50. Osób. Determinacja jaślan, skupionych wokół akcji protestacyjnej „STOP wycince drzew w Jaśle”, w pewnym zakresie przyniosła spodziewane efekty. Protestującym, dzięki dokonanej przez projektanta zmianie przebiegu ścieżki, o co wnioskowali obrońcy drzew, udało się uratować cztery kasztanowce. W tym przypadku Urząd Miasta w Jaśle odstąpił od wycinki drzew.

Ręce precz od drzew

Realizacja kolejnego etapu budowy ścieżki rowerowej sprawiła, że dyskusja na temat obecności drzew w przestrzeni miejskiej znów powróciła. Tym razem jednak chodzi o drzewa (w przeważającej części jesiony wyniosłe), które rosną przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich, na trasie przebiegu ścieżki. Grupa jaślan, której nie jest obojętny ich los zamierzają walczyć o to, aby mogły one pozostać na swoich miejscach. Nie przekonują ich realizowane sukcesywnie przez jasielski magistrat nasadzenia nowych drzew. W sieci pojawiła się petycja, autorstwa Małgorzaty Więch–Kettele, którą od wczoraj mogą podpisywać mieszkańcy miasta, sprzeciwiający się wycince 19. drzew.

„W związku z budową ścieżki rowerowej, która ma służyć rozwojowi transportu przyjaznego środowisku powinno się unikać niszczenia tego środowiska. Nie jesteśmy przeciwko idei transportu rowerowego, jednak nie może się ona odbywać kosztem tak już okrojonego środowiska naturalnego w mieście”. – czytamy w petycji, która adresowana jest do Rady Miejskiej Jasła. W pierwszym dniu, podpisało ją 87 osób. Jej treść dostępna jest pod adresem > petycjeonline.com/petycja_przeciw_wycince_19_drzew_w_jale

Apel o zaniechanie wycinki drzew, autorzy petycji argumentują między innymi tym, że są one integralną częścią ulic, przy których rosną, stanowiąc jednocześnie równowagę w relacji miasto-przyroda. Lista argumentów jest dłuższa. Zdaniem obrońców drzew, regulują one temperaturę powietrza, jego wilgotność oraz stosunki wodne. Co więcej, w ich opinii drzewa, o których mowa są istotnym oczyszczaczem miejskiego powietrza, przyczyniając się do zatrzymywania szkodliwych pyłów ze spalin i kominów, chroniąc tym samym zdrowie mieszkańców, w tym dzieci z pobliskiej szkoły i przedszkola.

W sieci pojawiają się kolejne komentarze osób, które zdecydowały się poprzeć petycję. – Nie zgadzam się, by Jasło stawało się jeszcze gorszą betonową dżunglą. Drzewa są potrzebne! – napisała Julia Stygar, mieszkanka Jasła.

Można je ocalić

Zdaniem autorów petycji ścieżkę rowerową, na odcinku prowadzącym ul. Rejtana, Floriańską i Śniadeckich z powodzeniem można poprowadzić ulicami w formie pasa rowerowego. Przekonują, że w dzięki takiemu rozwiązaniu uda się uniknąć nie tylko wycinki drzew, lecz również konfliktów pomiędzy rowerzystami a kierowcami samochodów. Postulują, aby jedną stronę ul. Rejtana przeznaczyć dla ruchu pieszych, drugą zaś dla rowerzystów pozostawiając na niej drzewa.

Rekomendują również zastosowanie rozwiązania, w którym ścieżka rowerowa miałaby zostać poprowadzona z ul. Floriańskiej, ulicą boczną – Pinkasa, co skróciłoby jej przebieg i co najistotniejsze ocaliłoby drzewa przy ul. Śniadeckich.

Petycję będzie można wkrótce podpisywać również w formie tradycyjnej. O tym, gdzie będzie to możliwe, organizatorzy zbiórki podpisów informować będą za pośrednictwem mediów społecznościowych.   

MD

Napisany dnia: 29.07.2020, 09:30

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakończenie udziału w projekcie „Programowanie od podstaw”
Następny artykułTrenowali na Agrykola [ Sport ]