A A+ A++

Czytaj więcej

Co zrobić gałęziami i liśćmi na działce?

Właściciele nieruchomości, którzy chcą pozbyć się odpadów roślinnych takich jak liście, gałęzie czy trawa, mogą to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze, można przeznaczyć je na kompostowanie. Można też przewieźć je do lokalnego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK-i powinny funkcjonować na terenie każdej gminy i przyjmować odpady nieodpłatnie. Część gmin organizuje również odbiory odpadów zielonych bezpośrednio z nieruchomości. Zazwyczaj odbywają się one cyklicznie. Szczegółowe informacje na temat dat powinny być umieszczane na stronach internetowych samorządów. Powinny się tam również znaleźć wytyczne na temat tego, jak przygotować odpady przeznaczone do wywózki.

Zakaz spalania liści i gałęzi na działkach ROD

Posiadacze działek położonych na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, oprócz ogólnych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami, muszą przestrzegać Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Paragraf 68 pkt. 5 tego regulaminu, obowiązujący od 1 stycznia 2016 r., zabrania spalania na terenie działek ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych.

Co zatem działkowcy mają zrobić ze skoszoną trawą, zgrabionymi liśćmi czy podciętymi gałęziami? Polski Związek Działkowców na swojej stronie internetowej przypomina, że „W pierwszej kolejności zarządy ROD powinny zabiegać o to, by działki były wyposażone w kompostowniki, a resztki roślinne były kompostowane lub umieszczane w specjalnych pojemnikach na odpady zielone (dotyczy odpadów nie nadających się do kompostowania) i wywożone. Regulamin ROD nakłada na każdego działkowca obowiązek posiadania na swojej działce kompostownika” – czytamy. Nie zaleca się kompostowania resztek roślinnych (np. liści) zakażonych chorobami (najlepiej je zakopać). Można także oddać liście do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (P … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułГривня зміцнилася – курс валют на 26 вересня
Następny artykułNominacja do nagrody Laur Ciepłownictwa dla radzyńskiego PECu