A A+ A++

Walające się skarpetki po podłodze. Kurz na meblach. Sprzęt sportowy rzucony w kąt. Chyba nikt z nas nie lubi bałaganu, ale nie każdy natomiast od razu garnie się do jego posprzątania. Statystyki pokazują, że mężczyźni sprzątają średnio jedną trzecią czasu, który poświęcają na domowe obowiązki kobiety. Czy genetyka jest winna temu, że faceci są niemalże „ślepi na bałagan”? Sprawa okazuje się mieć jeszcze drugie dno.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie naukowe, do którego zaangażowali dokładnie 327 mężczyzn i 295 kobiet. Byli oni w różnym wieku i pochodzi z różnych środowisk społecznych. Ich zadaniem była ocena zdjęć, na których znajdowała się kuchnia i mały salon.

Fotografii do oceny było kilka. Jedne przedstawiały pomieszczenia w totalnym nieładzie, z brudnymi naczyniami w zlewie czy porozrzucanymi ubraniami. Drugie natomiast prezentowały uporządkowaną przestrzeń.

Mężczyźni nie są ślepi na bałagan

Badane osoby oceniały, czy na danym zdjęciu ich zdaniem znajduje się bałagan, czy nie. Okazało się, że mężczyźni widzieli nieporządek dokładnie w ten sam sposób jak kobiety. Wskazywali na te same fotografie brudnego pokoju, co kobiety.

W kwestii tego, czy faceci “nie czują brudu”, wniosek wydaje się jasny. Obie płcie zauważają i odbierają za brudne te same przestrzenie. Co zatem powoduje, że mężczyźni sprzątają trzy razy krócej, niż kobiety?

Oczekiwania wobec płci

Drugi etap badania ujawnił prawdę o tym, dlaczego “brzydsza płeć” jest rzekomo leniwa i mniej skora do sprzątania. Przyczyną tego stanu rzeczy są oczekiwania!

Grupie badawczej przedstawiając fotografie posprzątanych i nieposprzątanych pomieszczeń, dodano informację, czy dany pokój należy do kobiety czy mężczyzny. Posługiwano się imionami Jennifer i John.

Okazało się, że badane osoby, które oceniały “pokój Jennifer”, oceniły go bardziej rygorystycznie i jako mniej czysty niż osoby, które miały określić stopień porządku w “pokoju Johna”. Obydwie grupy nie wiedziały o tym, że oglądały tak naprawdę zdjęcie jednego i tego samego pomieszczenia.

Stereotypy determinują ludzkie opinie

Opublikowane w czasopiśmie naukowym Sociological Methods and Research badani … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek na A4 w Imielinie. Samochód dostawczy wjechał w tira
Następny artykułNowe emotikony z mężczyzną w ciąży