A A+ A++

Leki przeciwwirusowe, dostępne bez recepty, posiada w swojej domowej apteczce każdy z nas. Sięgamy po nie przy pierwszych objawach przeziębienia lub grypy, często nie zwracając uwagi na możliwe skutki uboczne. Czy stosowanie leków przeciwwirusowych bez recepty rzeczywiście jest bezpieczne?

Jak działają leki przeciwwirusowe?

Leki przeciwwirusowe, w przeciwieństwie do antybiotyków, możemy kupić bez recepty w każdej aptece. Oczywiście, w obiegu są też preparaty, które możemy nabyć dopiero po okazaniu recepty lekarskiej, ze względu na ich silne działanie. Niemniej jednak to właśnie leki dostępne bez recepty cieszą się największą popularnością wśród pacjentów. Leki przeciwwirusowe działają dwojako – z jednej strony mogą uniemożliwiać wejście wirusa do komórek ludzkiego ciała, z drugiej natomiast blokować “przyczepność” wirusów do organizmu ludzkiego. Medykamenty cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów głównie ze względu na fakt, iż niwelują one przykre symptomy choroby, takie jak chociażby ból głowy.

Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwwirusowych

Pacjenci chętnie sięgaj po dostępne bez recepty leki przeciwwirusowe, jednak warto mieć świadomość, że niwelują one głównie objawy, nie lecząc przyczyny choroby. Ponadto, pacjentowi trudno jest postawić diagnozę samodzielnie, dlatego też nie wie on, czy choroba rzeczywiście ma podłoże wirusowe, czy może bakteryjne albo grzybicze? Tego typu dylematy sprawiają, że leczymy się na własną rękę nieodpowiednimi preparatami, a przykre objawy choroby ustępują jedynie chwilowo. Oczywiście, lekarze często zalecają pacjentom stosowanie leków przeciwwirusowych bez recepty, jednak jako leczenie wspomagające. Nie powinniśmy ich natomiast przyjmować na własną rękę, szczególnie w dłuższym okresie czasu.

Skutki uboczne stosowania leków przeciwwirusowych

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że leki przeciwwirusowe bez recepty mogą wywoływać skutki uboczne, zwłaszcza jeśli przyjmujemy duże ich ilości. Do najczęstszych zaliczamy:

  • biegunkę i wymioty,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • problemy z koncentracją,
  • złe samopoczucie,
  • problemy z krążeniem.

W rzadkich przypadkach może dojść do powstania ciężkiej reakcji alergicznej, zwanej wstrząsem anafilaktycznym. Więcej na temat skutków ubocznych stosowania leków przeciwwirusowych przeczytaj na blogu Wapteka.pl. Warto mieć świadomość, że skutki uboczne nie występują u każdego pacjenta, lecz powinniśmy na nie uważać, zwłaszcza jeśli przyjmujemy dany lek po raz pierwszy.

Te leki mogą zaszkodzić!

Leki przeciwwirusowe możemy zakupić nie tylko w aptece – coraz częściej dostępne są one także w marketach, sklepach spożywczych czy w drogeriach. Pięknie wyeksponowane, aż zachęcają do tego, aby je nabyć. Należy jednak pamiętać, że leki muszą być przede wszystkim przechowywane w odpowiedni sposób. Nie można wystawiać ich na działanie promieni słonecznych bądź światła, tak aby nie straciły one swoich właściwości. Dlatego też warto kupować preparaty przeciwwirusowe na Wapteka.pl oraz w innych punktach, które są aptekami. Dzięki temu mamy pewność, że leki są przechowywane w odpowiednich warunkach oraz utylizowane po terminie ważności. W przeciwnym razie preparaty nie tylko nie pomogą, ale mogą też poważnie nam zaszkodzić. Wtedy rzeczywiście okazują się być dla pacjentów bardzo niebezpieczne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy park miejski w Kielcach doczeka się kiedyś odnowienia? Na pewno nieprędko
Następny artykułIPN będzie kopał na górkach czechowskich. Szukają ofiar II wojny światowej