„Rowerowe Ekostrefy” to jedna z propozycji zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Ostrowca Świętokrzyskiego 2024. Polegałaby ona na zakupie 25 nowoczesnych, elektrycznych rowerów z GPS, które byłyby do wypożyczenia w pięciu lokalizacjach. Choć pomysł nie znalazł się w gronie przeznaczonych do bezpośredniej realizacji, to samorząd analizuje jego celowość, bowiem opowiedziała się za nim – na wstępnej fazie – spora grupa mieszkańców.– „Rowerowe Ekostrefy” to stacje do wypożyczania rowerów, które będą zlokalizowane w pięciu charakterystycznych, ogólnodostępnych punktach w naszym mieście, przez co korzystanie z tego środka transportu stanie się bardziej popularne i atrakcyjne zarówno dla miasta, jak i dla jego wszystkich mieszkańców – czytamy we wniosku, jaki złożyła Julia Szymańska, obecnie jedna z radnych Młodzieżowej Rady Miasta.
Przede wszystkim cel realizacji projektu będzie dotyczył zapewnienia mieszkańcom transportu, pełnienia funkcji rekreacyjnej oraz podniesienia walorów turystycznych gminy. Coraz rzadziej w okresie wiosennym i letnim mieszkańcy będą przemieszczali się samochodami czy innymi środkami transportu, co spowoduje ograniczenie emisji CO2 i zminimalizuje poziom hałasu, czyli będzie to działanie proekologiczne.
W swym wniosku autorka sugeruje, że realizacja tego pomysłu byłaby możliwa przy współpracy z największą siecią rowerów miejskich w Polsce -Nextbike. Jak czytamy firma ta jest pionierem w dziedzinie bike sharing i rozpowszechnia swoją działalność na cały świat w takich państwach jak Niemcy, Wielka Brytania, Chorwacja i wiele innych. Od wielu lat również z powodzeniem duże miasta w Polsce rozwijają systemy rowerowe (np. Warszawa, Katowice, Łódź, Wrocław), ale i małe miasta poszły także za ich przykładem (np. Pruszków, Łask, Koluszki, Skarżysko Kamienna, Kielce, Pszczyna Żyrardów,).
Według pomysłu młodej ostrowczanki system miałby obejmował pięć stacji- „Rowerowych Ekostref”, gdzie każda wyposażona będzie w totem informacyjny oraz 5 stojaków typu „ukształtne” pozwalających na stabilne pionowe zaparkowanie roweru. 25 rowerów miejskich 4 generacji każdy wyposażony w blokadę elektroniczną z GPS, moduł solarny ładowania oraz wewnętrzną przerzutkę minimum 3 biegową. W ramach systemu zbudowana zostanie dedykowana strona www. Każdy użytkownik będzie miał dostęp do bezpłatnej aplikacji pozwalającej na rejestrację w systemie oraz wypożyczenie roweru.
– To jeden z pomysłów, nad którego realizacją będziemy się zastanawiać, choć interesowałby nas, jak najszersza konsultacja z mieszkańcami – mówi Tomasz Gębka, koordynator Budżetu Obywatelskiego, zastępca naczelnika Wydziału Planowania i Rozwoju UM. Mamy świadomość, że wiele samorządów wycofuje się z wynajmowania rowerów elektrycznych z uwagi na duży koszt usługi. Chcemy jednak przeanalizować kilka scenariuszy, np. poprzez ogłoszenie przetargu i wybranie zewnętrznej firmy, która wprowadziłaby taką możliwość. Oczywiście byłaby odpłatność za wypożyczenie, ale całość i tak finansowałby samorząd. Kolejny scenariusz zakładałby wzmocnienie oferty MOSiR poprzez zakup kilkunastu rowerów elektrycznych, ale takich, które mogły się nadawać również do jazdy terenowej. Taka oferta mogłaby być skierowana dla całych rodzin. Można by wypożyczyć rower na cały dzień i zaplanować sobie wycieczkę po naszym regionie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS