A A+ A++

Urządzenia wykrywające dym w pomieszczeniach powinny znajdować się nie tylko w firmach, ale także w prywatnych domach. Tego typu sprzęt zapewnia domownikom dodatkową ochronę w przypadku wybuchu pożaru. Zastanawiasz się na co warto zwrócić uwagę wybierając czujki przeciwpożarowe? W tym poradniku znajdziesz przydatne wskazówki na ten temat.

Dlaczego warto kupić czujniki przeciwpożarowe?

Czujniki pożarowe bezpośrednio chronią mieszkańców ostrzegając ich przed zagrożeniem. W związku z tym powinny znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki urządzeniu lokatorzy mogą czuć się bezpieczniej w domowym zaciszu. To szczególnie istotne czasie nocy, gdy ogień i dym mogą pojawić się niespodziewanie. W nagłej sytuacji czujniki przeciwpożarowe szybko zaalarmują śpiących domowników, dzięki czemu będą mogli zorientować się o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

Czujki pożarowe – jak działają?

Urządzenia tego typu nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Czujki dymu są najczęściej zasilane przy użyciu baterii lub akumulatora. Działanie wykrywaczy dymu może różnić się w zależności od ich konstrukcji. Każde urządzenie reaguje jednak na obecność smogu i podwyższonej temperatury. W takim przypadku czujka wydaje z siebie sygnał dźwiękowy, a niektóre modele również świetlny. 

Jakie są rodzaje czujek przeciwpożarowych?

Istnieje wiele wariantów urządzeń przeciwpożarowych, które różnią się przede wszystkim konstrukcją i przeznaczeniem. Do najczęściej spotykanych czujek należy zaliczyć następujące modele:

  • Punktowe – urządzenia tego typu reagują na przekroczoną temperaturę powietrza w pomieszczeniu, czyli na ogół przekraczającą 60ºC. Podstawowy wariant urządzenia znajduje zastosowanie w niewielkiej kuchni.
  • Liniowe – podobnie jak punktowe, czujki liniowe również reagują na wzrost temperatury. Sprzęt tego typu wykorzystuje dane z detektorów światłowodowych. Urządzenia liniowe sprawdzają się dużo skuteczniej w większych pomieszczeniach.
  • Dymne – te urządzenia wykrywają i informują sygnałem dźwiękowym na temat obecności dymu w pomieszczeniu. Urządzenia tego typu dobrze chronią przed toksycznymi produktami spalania, takimi jak chlorowodór, cyjanowodór czy tlenek węgla.

Jak wybrać czujniki dymu?

Chcąc zaopatrzyć swój dom w czujniki przeciwpożarowe należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z ważniejszych jest sposób zasilania. Urządzenia wykorzystujące akumulatory i baterie gwarantują skuteczną ochronę nawet przez kilka lat. Co więcej, niezależne źródło zasilania zapewnia ochronę również w przypadku chwilowego braku prądu.

Istotną kwestią jest również powierzchnia pracy danego detektora. Przed zakupem czujników przeciwpożarowych należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym mają znaleźć się urządzenia. Należy w tym miejscu wspomnieć, że dobrej jakości detektor jest w stanie wykrywać smog na minimum 30m². Czasem jednak ta powierzchnia może okazać się niewystarczająca,

Warto też zwrócić uwagę na głośność sygnału alarmowego. W przypadku zagrożenia domownicy muszą usłyszeć ostrzeżenie emitowane przez czujnik. Chcąc mieć pewność, że urządzenie rzeczywiście spełni swoją funkcję należy zwrócić uwagę na modele gwarantujące dźwięk alarmowy o głośności przynajmniej 90 db.

Ile kosztują czujniki przeciwpożarowe?

Cena detektora przeciwpożarowego zależy od rodzaju oraz dodatkowych aspektów. Zazwyczaj koszt zakupu tego typu urządzenia waha się od 30 do 100 zł w przypadku modeli podstawowych. Chcąc dobrze zabezpieczyć swój dom warto postawić na czujniki z nieco wyższej półki cenowej. Sprawdzone urządzenie wyróżnia się dużo niższą awaryjnością, co zwiększa bezpieczeństwo domowników. Warto jest więc zainwestować w dobre jakościowo czujniki dymu lub wzrostu temperatury.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDodatek do Stellaris: Overlord pozwoli lepiej zarządzać poddanymi Twojego imperium
Następny artykułLiderzy UE już kalkulują, jak nie spalić mostów do Rosji po Putinie. OPINIA