A A+ A++

Gazeta podkreśla, że deweloperzy żyją rekordami sprzedaży, tymczasem od sześciu lat powstają coraz mniejsze lokale. “Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazują, że w ubiegłym roku przeciętne mieszkanie zmalało o 1,5 mkw. W 2013 r. przeciętne własne M Kowalskiego miało 104,6 mkw., a obecnie ma 88,8 m kw. Mimo wszystko GUS-owskie lokum jest znacznie bardziej przestronne od przeciętnego kupionego od dewelopera” – czytamy.

Cytowany w artykule ekspert portalu RynekPierwotny.pl, tłumaczy to zbiorczym charakterem danych statystycznych. “Urząd pod pojęciem >mieszkanie< rozumie zarówno lokal mieszkalny, jak i dom – podkreśla ekspert.

Wyjaśnia, że na średnią powierzchnię mieszkań zbudowanych w Polsce wpływa głównie aktywność dwóch typów inwestorów. “To osoby prywatne budujące domy jednorodzinne i deweloperzy, którzy mają w ofercie głównie mieszkania, a domy stanowią w niej tylko 3-5 proc.” – mówi Prajsnar.

Seniorzy tracą mieszkania. "Groźna renta dożywotnia"
Seniorzy tracą mieszkania. “Groźna renta dożywotnia”

Zobacz również

Podział na dwie kategorie pozwala zauważyć, że w analizowanym okresie mocno zmalała powierzchnia ukończonych domów jednorodzinnych – ze 148,5 mkw. w 2013 r. do 143,5 mkw. w ubiegłym. “W przypadku mieszkań wybudowanych przez deweloperów procentowy spadek średniego metrażu był dwuipółkrotnie mniejszy. Przeciętne mieszkanie zbudowane w 2013 r. miało 62,4 mkw., a w 2019 było o niespełna 1 mkw. mniejsze. To sugeruje, że kurczenie się przeciętnego mieszkania w Polsce jest efektem mnie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPorozumienie URPL, PKO oraz PAA ws. realizacji działań antydopingowych
Następny artykułLiga Mistrzów: Tak Napoli szykuje się na Barcę. Wideo