A A+ A++

Współczesne gospodarstwo rolne jest doskonale wyposażone w sprzęty, niezbędne do codziennego funkcjonowania. Dobór odpowiednich urządzeń i maszyn zależy przede wszystkim od profilu działalności takiego gospodarstwa. Nie bez znaczenia jest także wielkość upraw i hodowli. Popularnymi urządzeniami są dojarki do pozyskiwania mleka, o których opowiemy w naszym artykule.

Najważniejsze części do dojarek

Jakie części do dojarek są najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania tego urządzenia? Jest to przede wszystkim guma strzykowa. Warto decydować się na części do dojarek, które są najwyższej jakości. Solidne części ułatwiają pracę, są bezpieczne dla zwierząt i mają odpowiednią żywotność. Takie gumy strzykowe muszą mieć odpowiednie certyfikaty – dopuszczenie do kontaktu z żywnością. Najlepiej, aby były to antybakteryjne gumy. Powinny być także łatwe w utrzymaniu czystości i higieny.

Dojarki składają się również z innych elementów i części, które należy regularnie wymieniać. Są to na przykład: końcówka przewodu podciśnienia, podkładka uszczelniająca, zawory, przewody do aparatu udojowego, membrany, bańki i inne produkty. Wszelkie niezbędne części do dojarek możesz kupić w sklepie internetowym. W ofercie znajdziesz oryginalne części, ale także zamienniki do dojarek konwiowych, dojarek przewodowych, hal udojowych, robotów. Są to części przede wszystkim renomowanego producenta DeLaval, ale także GEA Westfalia, Polanes czy SAC. Wybrane części i elementy systemów muszą być oczywiście kompatybilne z maszyną, którą posiadasz w swoim gospodarstwie.

Na czym polega działanie dojarki?

Generalnie rzecz biorąc, działanie dojarki można przyrównać do pracy ludzkich rąk. Maszyna znacznie ułatwia jednak pobór mleka i usprawnia pracę w gospodarstwie. Urządzenie najpierw zasysa mleko od zwierzęcia, a w kolejnym etapie zaciska strzyk. Następnie mleko odpowiednim przewodem leci do zbiornika. Schłodzona bańka sprawia, że mleko ma odpowiednią temperaturę i się nie psuje.

Wszelkie elementy i części, składające się na cały system dojenia, mają zatem ogromne znaczenie. Ich jakość i dobry stan techniczny odpowiadają za świeżość i jakość mleka. Trzeba także pamiętać o regularnym czyszczeniu maszyny i jej elementów. Higiena jest niezwykle ważnym aspektem, jeśli chodzi o pozyskiwanie mleka i innych wyrobów odzwierzęcych. Równie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu samym zwierzętom. Dobra dojarka do krów wraz z zestawem wysokiej jakości części umożliwi sprawną i bezpieczną pracę.

Wymiana części do dojarek – kiedy należy wymieniać poszczególne elementy?

Jak wspomnieliśmy – dojarka to urządzenie, które składa się z wielu elementów. Część z nich zużywa się wskutek codziennej eksploatacji. Trzeba zatem pamiętać o regularnej wymianie części na nowe. Takie elementy jak przewód lub gumy strzykowe powinny być wymieniane średnio co pół roku. Są to bowiem części, które są intensywnie eksploatowane (niekiedy dojenie odbywa się przecież nawet kilkukrotnie w ciągu dnia). Ponadto ich stan ma wpływ na świeżość i jakość pozyskiwanego mleka.

Części do dojarek należy niezwłocznie wymieniać za każdym razem, gdy zauważysz jakąś usterkę lub wyraźne zużycie. Pamiętaj, że pracująca z uszkodzoną częścią dojarka szybciej ulega eksploatacji.

Aby dopasować odpowiednie części do urządzenia, należy zacząć od zapoznania się z instrukcją obsługi dojarki. Każdy producent wskazuje części i elementy, które będą pasować do danego modelu urządzenia. Wszelkie informacje można także uzyskać u producenta lub dystrybutora. Sklepy (stacjonarne, ale również internetowe) oferują zwykle profesjonalne doradztwo. W razie wątpliwości – pracownicy z pewnością pomogą dobrać odpowiednie części do dojarki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSejm uchwalił nowelizację ustawy o SN. Ziobro: Uleganie szantażowi zawsze źle się kończy
Następny artykułAndrzej Pągowski tworzy logo na podstawie „gotowca”, a STGU oskarża artystę o psucie wizerunku branży