A A+ A++

Konecczanie obchodzili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pod tablicą upamiętniającą niezłomnych i wyklętych oraz ofiary terroru stalinowskiego, którą w 1993 roku umieszczono na budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa, jaki tu się mieścił w latach 1945 – 1956. Delegacje ŚZŻAK, szkół, starostwa, złożyły kwiaty i zapalili światłą pamięci.

Po raz dziesiąty Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych W Końskich rozpoczęły się 28 lutego 2020 roku. Obchody i zainicjowało koneckie starostwo.

Przed dawnym Urzędem Bezpieczeństwa

Przed budynkiem przy ul. 1 Maja 44, zgromadzili się ci, którzy chcieli godnie upamiętnić ludzi, którzy w walce o demokratyczną Polskę cierpieli, konali, ponieśli śmierć. W ścianę dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, 4 września 1993 roku wmurowano tablicę, by uczcić pamięć ofiar okresu stalinowskiego. Ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Końskich, stanął poczet złożony ze strzelców JS 2160: Paweł Jaborowski, Hubert Barnik, Bartosz Gontek. Przybyli uczniowie klas mundurowych ZSP 1, pod dowództwem ppor. Witolda Fitasa. Obok mundurowych stanęli członkowie ŚZŻAK: kpt. Jan Lagner, por. Zdzisław Kowalski, Janina Śliwińska, Andrzej Kosma – prezes koła, Tomasz Słoka – wiceprezes i członkowie koła. Przybyli wysocy urzędnicy ze Starostwa Powiatowego z Końskich, Jacek Werens, dyr. PUP, Krzysztof Stachera naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia, Beata Salata, dyr II LO, Beata Jakubowska, dyr. ZSP 1. Przybyła grupa młodzieży z II LO z prefektem ks. Piotrem Ordowiczem.

Chwila wspomnień

Pod budynkiem, który do 1956 roku w powiecie koneckim był siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego Marian Wikiera, historyk powiedział, że w tym miejscu byli szykanowani, prześladowani i mordowani ludzie, którzy inaczej myśleli o wolności. Jest to jedyne do tej pory miejsce, które upamiętnia tamten czas i ludzi, którzy ogarnięci beznadzieją, mieli w sercu ojczyznę. 

 Na komendę „baczność”, pochyliły się sztandary ZSP 1 i ŚZŻAK. Przedstawiciele Starostwa, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i uczniowie złożyli wiązanki oraz zapalili znicze. Ustawili pod tablicą wmurowaną w ścianę budynku.

Konkursy i nagrody

Uczestnicy patriotycznej manifestacji na ul.1 Maja przenieśli się do I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbyła się wieczornica poświęcona Żołnierzom Wyklętym. Na widowni zasiedli dyrektorzy koneckich i stąporkowskich szkół ponadpodstawowych, uczniowie I LO. Uczestnicy wstali, wprowadzono sztandar I LO. Wszyscy odśpiewali Hymn Polski. Nim na scenie z hasłem „niezłomni, niepokorni” i sylwetką wilka, wystąpili młodzi aktorzy, Wojciech Jasnos dyrektor I LO ogłosił wyniki V Powiatowego Konkursu Historyczno-Literackiego „Ocal od zapomnienia Żołnierzy Wyklętych” W konkursie literackim i konkursie na komiks, jury w składzie: Barbara Wojciechowska, Sylwia Fidor i Ewa Młynarczyk-Wróbel przyznało po trzy nagrody główne i dyplomy. Nagrody otrzymali: Kamil Rogowski –I LO, Oliwia Sęga – II LO, Aleksandra Ciepieluch ZSP Stąporków oraz Dawid Okoń– ZSP 3, Karolina Juśkiewicz – I LO, Aleksandra Jędrasik -II L0. Dyplomy: Mateusz Lisowski-ZSP Stąporków, Maria Piec, Aleksandra Wiatr, Aleksandra Młodzińska, Mikołaj Mariańczyk, Natalia Sobczyk, Wiktoria Czyżewska – I LO, Zuzanna Kotusiewicz i Anna Piątek – II LO. 

Przypominali bohaterów

Ze sceny popłynęły słowa podkreślające bohaterstwo żołnierzy niezłomnych, wyklętych niechcianych w powojennej rzeczywistości. To właśnie im oddajemy hołd. Prowadzący uroczystość młodzi uczniowie I LO przywołali słowa Jana Pawła II – „Trzeba wspominać wszystkich zamordowanych rękami polskich instytucji służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przyniesionego ze wschodu, trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i Historią”. Mówili, że od kilku lat wspominamy żołnierzy którzy po zakończeniu II wojny nie złożyli broni. Walczyli o demokratyczny ustrój, wolne państwo. Musieli o nią walczyć, bo taki był nakaz chwili o tamtym czasie, gdy brunatny okupant Polskę opuścił. Walczyli z kolejnym okupantem. Ze sceny płynęły piosenki, słowa poezji. I znów wspominano kilkoro z 20- tysięcznej armii żołnierzy, którzy polegli, zostali skrytobójczo zamordowani, zakatowani. Bohaterami byli Zygmunt Szyndzielarz „Łupaszka”, Hieronim Dekutowski „Zapora”, rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Śledzikówna „Inka. Zbigniew Herbert pisał „Ponieważ żyli prawem wilka, Historia o nich głucha milczy…”

Dodać trzeba, że w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Czermnie, gmina Fałków, Polskie Drużyny Strzeleckie pod dowództwem mjr Janusza Stępnia uczestniczyły w uroczystej mszy świętej, sprawowanej w intencji partyzantów, żołnierzy niezłomnych. Później odbyła się chwila wspomnień o tych bohaterach,zakończona wspólnym posiłkiem.   MARIAN KLUSEK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurs: 6 marca w Spodku odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego wystąpią: Sylwia Grzeszczak i LIBER & InoRos. – Kto chce bilety?
Następny artykułPodziały w społeczeństwie, czyli czego nie rozumieją kryptomoraliści