A A+ A++

Wielu Polaków, którzy dziś chętnie dzielą się z innymi, będzie mogło skorzystać z odliczenia na darowizny w PIT za 2020 r. Ważny jest jednak wspierany cel i odpowiednie udokumentowanie.

Pandemia koronawirusa wywołuje lawinę negatywnych skutków. Jednym z nielicznych jej pozytywów jest rosnąca solidarność zwykłych ludzi. W tych trudnych czasach Polacy chętniej odpowiadają na apele o wsparcie różnego rodzaju akcji. Część przejawów takiej hojności może w przyszłości dać ulgę podatkową. To tzw. ulga na darowizny. Trzeba tylko pamiętać o warunkach, od których zależy skorzystanie z preferencji.

Wszystkie zasady odliczania ulgi wynikają z art. 26 ustawy o PIT. Przede wszystkim nie każda wpłata dokonana jako darowizna podlega odliczeniu. Liczy się cel. A wśród tych premiowanych odliczeniem ustawodawca wymienia cztery. Pierwszy dotyczy darowizn na cele pożytku publicznego, organizacjom je realizującym (krajowym, z UE oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Na premię podatkową mogą też liczyć wierni, którzy wspierają teraz swoje poszkodowane przez zagrożenie koronawirusem parafie. Ulgę dają bowiem darowizny na cele kultu religijnego. Warto podkreślić, że ten cel jest traktowany bardzo szeroko. Odliczeniu podlegają datki np. na remont, utrzymanie kościoła czy plebanii, na kwiaty.

Ponadto z ulgi na darowizny mogą skorzystać honorowi krwiodawcy, a także osoby wspierające kształcenie zawodowe w publicznych szkołach oraz wskazane publiczne placówki i centra (materiały dydaktyczne lub środki trwałe).

Ulga jest limitowana. Odliczenie nie może przekroczyć w roku podatkowym 6 proc. dochodu i dot … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZSZ nr 3 w Starachowicach – „Szkoły Branżowe, to nowa droga zdobycia zawodu, tytułu technika i matury”
Następny artykułRaport o stanie biznesu w czasie kryzysu epidemiologicznego: Branża nieruchomościowa obawia się nie tylko o czynsze, ale także o inwestycje