A A+ A++

W połowie lipca rzeka Kamienna w Starachowicach przybrała kolor czerwony. Mieszkańcy zaalarmowali odpowiednie służby oraz media. Źródłem zanieczyszczenia był zakład CERRAD. Ponad miesiąc trwała kontrola w tej firmie przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) z Kielc. 

Poniżej przedstawiamy komunika WIOŚ przesłany mediom:  

W odpowiedzi na e-mail z dnia 16.08.2022 r. w sprawie zanieczyszczenia cieku wodnego przepływającego przez Specjalną Strefę Ekonomiczną w Starachowicach (dopływ rzeki Kamiennej), zanieczyszczenia rzeki Kamiennej oraz zbiorników wodnych przez nią zasilanych, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach informuje, co następuje.

W dniu 15.07.2022 r. prowadzono czynności kontrolne na terenie miasta Starachowice w celu identyfikacji źródła zanieczyszczenia (zmiany koloru wody na kolor czerwony) cieku wodnego pn. Dopływ z kopalni żelaza, stanowiącego dopływ rzeki Kamiennej. Ustalono, że przyczyną zmiany koloru wody w rzece oraz w zbiorniku „Pasternik” są zanieczyszczone wody opadowe odprowadzane z terenu zakładu CERRAD Sp. z o. o. w Starachowicach. W związku z   powyższym podjęta  została pozaplanowa  kontrola w trybie  interwencyjnym w przedmiotowym zakładzie. W ramach kontroli, na zlecenie tut. Inspektoratu, Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Kielcach dokonało poboru prób wody powierzchniowej z rzeki Kamiennej oraz wody opadowej odprowadzanej z terenu zakładu. Otrzymane wyniki badań wykazały znaczne przekroczenie dopuszczalnej wartości stężenia zawiesiny w odprowadzanych wodach opadowych określonej w posiadanym przez Spółkę pozwoleniu zintegrowanym. Badania wody powierzchniowej z rzeki Kamiennej wykazały pogorszenie jakości wody w zakresie stężenia zawiesin poniżej dopływu cieku pn. Dopływ z kopalni żelaza.

W trakcie kontroli Spółka podjęła działania naprawcze w celu poprawy jakości odprowadzanych do środowiska wód opadowych, polegające m.in. na zwiększeniu częstotliwości oczyszczania zbiorników osadowych, zastosowaniu worków jutowych z grysem kwarcowo-skaleniowym w rowach stanowiących element kanalizacji deszczowej, zakupieniu mat filtracyjnych itd. Zastosowane działania przyniosły oczekiwany skutek, co potwierdziły kilkukrotne oględziny przeprowadzane przez Inspektorów WIOŚ Kielce (w czasie oględzin były odprowadzane wody opadowe przezroczyste bez widocznej obecności zawiesiny). Dodatkowo, w celu potwierdzenia skuteczności podjętych działań Spółka zleciła wykonanie akredytowanych badań odprowadzanych wód opadowych — przedstawione w trakcie kontroli sprawozdanie z badań wód opadowych odprowadzanych z terenu zakładu potwierdziło dotrzymywanie warunków pozwolenia zintegrowanego w zakresie jakości wód opadowych i roztopowych.

W związku ze stwierdzonym naruszeniem ukarano przedstawiciela kontrolowanego podmiotu grzywną w drodze mandatu karnego. Maksymalny wymiar mandatu karnego dla podmiotu wyniósł 500 zł. Skierowano również pismo do Starostwa Powiatowego w Starachowicach celem wykorzystania zgodnie z posiadanymi kompetencjami oraz pismo do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach celem wykorzystania w toku prowadzonego postępowania.

W celu zaniechania naruszeń, w ramach działań pokontrolnych, do Spółki skierowano zarządzenie pokontrolne przypominające o obowiązku przestrzegania przepisów z zakresu ochrony środowiska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
Następny artykułStary Sącz. Audi R8 rozbiło się na ogrodzeniu