A A+ A++

Ponad 1700 drużyn w całym kraju, w tym kilkanaście z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego, bierze udział w tegorocznej 23. edycji Pucharu Tymbarku. Właśnie ruszyły finały regionalne. W województwie lubelskim o awans do finału ogólnopolskiego zagra ponad 1000 młodych piłkarzy i piłkarek. Na stadionie MOSiR-u przy ulicy Podlaskiej 3 w Międzyrzecu Podlaskim 18 i 19 maja czeka uczestników niezwykła, sportowa przygoda, w trakcie której będą mogli zmierzyć się z rówieśnikami na boisku, ale też spędzić czas na zabawie. dzięki atrakcjom przygotowanym przez organizatorów.

W tegorocznych finałach województwa lubelskiego wezmą udział 144 drużyny. Zawody potrwają dwa dni: 18 maja na boiskach przy ulicy Podlaskiej 3 w Międzyrzecu Podlaskim zaprezentują się zespoły z kategorii U-8 i dziewczynki z kategorii U-12, a 19 maja zagrają drużyny z kategorii U-10 oraz chłopcy z najstarszych roczników.

– Wydarzenie to spora dawka emocji dla wszystkich uczestników. Na finał przyjeżdżają uczniowie z najdalszych zakątków regionu. Na uwagę zasługują drużyny z powiatu zamojskiego, z miejscowości Kaczurki, które są z Pucharem Tymbarku od samego początku. Raz udało im się nawet zwyciężyć w finałach ogólnopolskich, za co w nagrodę dzieci miały okazję odwiedzić w Niemczech stadion klubu HSV. To niejedyni zwycięzcy Pucharu Tymbarku z naszego województwa. W 2011 roku dziewczynki z Opola Lubelskiego rozegrały spektakularny finał, którego wynik przesądziły dopiero rzuty karne – mówi Anatol Obuch, koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku w województwie lubelskim.

W poprzednich latach w regionalnym finale Pucharu Tymbarku w województwie lubelskim brało udział wiele zawodniczek, które dziś z powodzeniem prowadzą profesjonalne kariery. To między innymi Klaudia Lefeld i Amelia Zagozdon, obecnie grające w Górniku Łęczna, Aleksandra Drąg z GKS Katowice czy Agnieszka Jędrzejowicz, która niedawno przeniosła się do słoweńskiego klubu Olimpija Ljubljana.

Organizatorzy finału wojewódzkiego w Międzyrzecu Podlaskim zadbali o dodatkowe atrakcje także poza boiskiem. Zaplanowano konkurs rzutów karnych i żonglerki, obok boisk staną fotobudka i strefa gastronomiczna, a dzieciom towarzyszyć będzie przez dwa dni rozgrywek maskotka Pucharu Tymbarku, Kubuś. Ciekawostką będą również pokazy prowadzone przez utytułowanych zawodników teqball, zyskującej na popularności dyscypliny sportowej będącej połączeniem tenisa stołowego i piłki nożnej. Przed uczestnikami Pucharu Tymbarku zaprezentują się Alicja Bartnicka, brązowa medalistka Mistrzostw Świata 2022 w kategorii mikst i wielokrotna mistrzyni Polski, a także Adrian Duszak, zdobywca 20 medali mistrzostw krajowych i świata.

Co czwarta szkoła w Polsce gra w Pucharze Tymbarku

W 23. edycji Pucharu Tymbarku rozgrywki na etapach gminnych i powiatowych odbywają się w 98 proc. powiatów. Młode piłkarki i piłkarze grają na boiskach w całym kraju o wymarzoną nagrodę – spotkanie z reprezentacją Polski. Ostatnim krokiem na ich drodze będą mecze na PGE Narodowym. Wystąpią na nim tego samego dnia, co ich idole z kadry – 16 czerwca przed meczem Polska-Niemcy.

– Puchar Tymbarku to unikatowe wydarzenie, między innymi z uwagi na jego zasięg i otwartość na wszystkich uczniów. Poprzez rozgrywki zachęcamy dzieci z całego kraju do aktywności fizycznej i rozwijania piłkarskiej pasji. Cieszymy się, że tegoroczna zmiana regulaminowa przyniosła oczekiwane rezultaty. Do gry przystąpiła co czwarta szkoła w Polsce, w Pucharze bierze udział o 50% więcej drużyn szkolnych niż w poprzednim roku. Wszystkim uczestnikom życzę jak najwięcej radości z gry w piłkę, ładnych akcji i pięknych bramek w kolejnych etapach rozgrywek – powiedział Adam Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. Piłkarstwa Amatorskiego.

We wszystkich województwach zagra 1755 zespołów. Do finałów ogólnopolskich zakwalifikuje się 16 najlepszych drużyn (po jednej z każdego regionu) w kategoriach U-10 i U-12 dziewczynek i chłopców. Rozgrywki U-8 kończą się na etapie regionalnym.

Piłkarskie święto w każdym województwie

Co istotne, Puchar Tymbarku nie jest zarezerwowany tylko dla dużych miast i ośrodków sportowych. Rozgrywki docierają do wielu zakątków Polski. Finały wojewódzkie, w formie dwu- lub trzydniowych miniturniejów, odbywają się w całym kraju także w mniejszych miejscowościach, np. w Międzyrzecu Podlaskim (lubelskie), Nowinach (świętokrzyskie) czy Starych Oborzyskach (wielkopolskie).

– Nadrzędnym celem Pucharu Tymbarku jest upowszechnianie piłki nożnej. Szczególnie wśród tych dzieci, które nie uprawiają regularnie sportu na zorganizowanym poziomie. Nasze doświadczenia pokazują, że to działa. W minionej, 22. edycji w finałach ogólnopolskich zameldowały się drużyny między innymi z miejscowości takich jak Żórawina, Przechlewo, Idzbark czy Ślesin. Ponadto spośród byłych uczestników Pucharu, którzy grają dziś profesjonalnie w piłkę, jest wielu zawodników i zawodniczek z mniejszych ośrodków. Choćby Tomasz Kędziora i Tymoteusz Puchacz, którzy pochodzą z 14-tysięcznego Sulechowa, czy Paulina Dudek z niewiele większych Słubic. Dziś grają w zagranicznych klubach i mają na koncie wiele występów w reprezentacji Polski – powiedziała Paulina Kawalec, trenerka reprezentacji Polski kobiet do lat 15.

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych.

Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach mecze obserwują skauci PZPN oraz selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski. W rozgrywkach brało udział wiele zawodniczek i zawodników występujących dziś w klubach ekstraklasy, a także reprezentantek i reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. To m.in. Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Paulina Dudek (PSG), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Jakub Kiwior (Arsenal) oraz Arkadiusz Milik (Juventus).

Harmonogram finałów wojewódzkich:

  • 17-19 maja – wielkopolskie
  • 18-19 maja – warmińsko-mazurskie, lubelskie
  • 22-24 maja – dolnośląskie, mazowieckie
  • 22-23 maja – podlaskie
  • 25-27 maja – łódzkie

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.zpodworkanastadion.pl.

Puchar Tymbarku oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski

Tuż przed startem rozgrywek Polski Związek Piłki Nożnej rozszerzył współpracę z marką Tymbark – sponsorem generalnym Turnieju, należącym do Grupy Maspex. Puchar Tymbarku oraz jego uczestnicy stali się oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.

23. edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat nad Pucharem objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.


O Turnieju:
Puchar Tymbarku organizowany jest przez PZPN od 23 lat. Od 2007, Sponsorem Głównym Pucharu jest marka Tymbark. Puchar jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce, oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Więcej informacji na stronie rozgrywek: www.zpodworkanastadion.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObwieszczenie OŚR.6220.5.2023
Następny artykułPolska zapowiada skargę na Niemcy do TSUE. “Za przywiezione do Polski śmieci”