Rząd zabezpieczył 2 mld złotych na pomoc dla powodzian. Minister finansów Andrzej Domański poinformował, że pomoc otrzymają także osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że zaproponowana przez Donalda Tuska pomoc jest niewystraczająca.
– Wyobraź sobie, że twój biznes, twoje źródło utrzymania dosłownie spływa z wodą. To dzieje się teraz w Kłodzku, Nysie, Głuchołazach i wielu innych zalanych rejonach Polski. Przedsiębiorcy tracą wszystko: sklepy, magazyny, maszyny, warsztaty pracy. Ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania – powiedział były premier Mateusz Morawiecki na nagraniu zamieszczonym w internecie.
Polityk PiS wskazał, że aby skutecznie pomóc powodzianom należy uruchomić tarczę antypowodziową, która powinna wynosić kilka lub nawet kilkanaście miliardów złotych.
– Pamiętacie jak BGK i PFR działały w pandemii? Pieniądze na kontach były w 24 godziny. Dziś potrzebujemy tego samego. […] Każda upadła firma to ludzka tragedia. Państwo musi stanąć na wysokości zadania. Inaczej czeka nas zagłębie biedy i upadek lokalnej gospodarki, lokalnej przedsiębiorczości. Czas działać – dodał Morawiecki.
Stan klęski żywiołowej
Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Rozporządzenie Rady Ministrów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek po południu.
Czytamy w nim, że stan klęski żywiołowej wprowadzono “w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia”.
W województwie dolnośląskim stan klęski żywiołowej obowiązuje w powiatach: kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz miasta na prawach powiatu – w Wałbrzychu i Jeleniej Górze.
Czytaj też:
Niemieccy żołnierze pomogą powodzianom. Tusk: Proszę nie wpadać w panikęCzytaj też:
Niepokojące doniesienia z wałów przeciwpowodziowych. Tusk: Ustaliliśmy, że musimy to powiedzieć
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS