A A+ A++

Po raz pierwszy w celach leczniczych wykorzystano borowinę na początku XIX wieku. Sukces metody sprawił, że współcześnie stosuje się torf leczniczy nie tylko w uzdrowiskach i gabinetach kosmetycznych, ale także zaciszu własnego domu. Współcześnie sporą popularnością cieszą się kąpiele na bazie borowiny, przynoszące ukojenie w licznych dolegliwościach. Na co pomaga kąpiel borowinowa i kiedy warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy.

  • Kąpiele borowinowe są polecane przede wszystkim osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa, zwyrodnieniem stawów, stanami po urazach kości, stawów oraz tkanek miękkich.
  • Borowina silnie regeneruje skórę, oczyszcza ją, regeneruje, ujędrnia oraz widocznie zmniejsza cellulit. Z tego względu jest chętnie stosowana przez liczne marki kosmetyczne.
  • Warto pamiętać, by przed przystąpieniem do terapii borowinowej skonsultować się z lekarzem. Jej stosowanie może narazić organizm na szereg skutków ubocznych, które mogą negatywnie odbić się na zdrowiu.

Borowina – lecznicza substancja

Produkty pozyskiwane wprost z natury od lat inspirują ludzi do tworzenia coraz to nowych zabiegów kosmetycznych oraz metod leczenia uporczywych schorzeń i problemów. Co ciekawe, wiele z pozoru skomplikowanych metod wywodzi się ze składników powszechnie dostępnych w przyrodzie. Jednym z nich jest borowina, zaliczana do peloidów, czyli naturalnych surowców organiczno-mineralnych.

To nic innego, jak torf leczniczy o dużym stopniu rozkładu, który powstał na skutek licznych przemian związków mineralnych w czasie aktywnych procesów geologicznych. Naukowcy podkreślają, że może być także wynikiem biologicznej degradacji specjalnych substancji organicznych. Borowiną nazywamy skałę osadową powstałą z butwiejących roślin wyrastających w wilgotnym środowisku. Szacuje się, że powstała już ok. 10 tys. lat p.n.e.

Sprawdź: Remedium na przeszywający ból i kosmetyk w jednym. Nie musisz jechać do sanatorium

Kąpiele borowinowe – hit uzdrowisk

Nie tylko drogie ośrodki, ale także mniejsze uzdrowiska przez cały rok przyciągają wczasowiczów szeroką ofertą zabiegów zdrowotnych. Wydawać by się mogło, że kąpiel w borowinie jest jednym z najprostszych, który nie wymaga specjalnego przygotowania. Zanim jednak zanurzymy ciało w odżywczym torfie, musi zostać wymieszany w specjalnej kadzi razem z wodą do momentu, aż powstanie gęsta papka.

Tak powstałą substancję należy podgrzać to temperatury ok. 45 st. C, a następnie umieścić w wannie. Warto wiedzieć, że torf słabo przewodzi ciepło, dlatego nie trzeba obawiać się ryzyka poparzenia w czasie relaksu. Ile powinna trwać kąpiel borowinowa? Osoby, które po raz pierwszy mają do czynienia z torfem leczniczym, powinny poświęcić maksymalnie 10-15 minut i stale obserwować reakcje organizmu. U pacjentów ze zbudowaną tolerancją można wydłużyć czas nawet do 30 minut.

Borowinową kąpiel wannową przygotujemy także w zaciszu własnej łazienki. Gotowe emulsje lub kostki borowiny dostaniemy w wielu aptekach stacjonarnych oraz internetowych już za ok. 20-30 zł. Zaczynamy od napuszczenia do wanny wody o temperaturze ok. 38 st. C. W tym celu warto użyć specjalnego termometru. Masę borowinową i wodę mieszamy w stosunku 1:3 lub 1:5.

Sprawdź: Ten zabieg robi furorę w uzdrowiskach – kąpiel borowinowa

Na co działa kąpiel z borowiną?

Kontakt skóry z gęstą i ciężką papką na bazie torfu leczniczego w szybki sposób pobudza receptory mechaniczne w skórze. Podwyższona temperatura produktu pozytywnie wpływa na szybsze wydalenie z organizmu zbędnych i zalegających przez dłuższy czas produktów ubocznych przemiany materii. Przyjemne ciepło rozszerza naczynia krwionośne i pobudza krew do krążenia, dzięki czemu lepiej przyswajamy mikro- oraz makroelementy z odżywczej borowiny.

Warto wiedzieć, że kąpiel w borowinie może stanowić dość spore obciążenie dla organizmu, a zwłaszcza układu krwionośnego. Po zakończeniu zabiegu zaleca się udanie na minimum godzinny odpoczynek. To czas, w którym lepiej zrezygnować z wytężonego wysiłku fizycznego, który dodatkowo mógłby podnieść ciśnienie oraz już podwyższoną temperaturę ciała.

Sprawdź: Borowina: Właściwości i zastosowania

Rodzaje zabiegów borowinowych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzego można się dowiedzieć o ludziach w obliczu takiej katastrofy, jak trzęsienie ziemi w Japonii
Następny artykułMężczyzna z tasakiem w Antoninku. Trwa obława