A A+ A++

Odsetek motocykli w ogólnej liczbie pojazdów finansowanych w formie leasingu wciąż jest niewielki, mimo tego skutki zmian, które zapowiadają specjaliści w związku z nadchodzącym Nowym Ładem dotkną posiadaczy leasingowanych motocykli tak samo jak posiadaczy samochodów.

Dziś sytuacja wygląda tak: po zakończeniu leasingu przedsiębiorca może wykupić motocykl jako osoba prywatna, a następnie sprzedać go. Jeśli chce uniknąć zapłacenia podatku PIT, musi jednak zaczekać z tą transakcją pół roku. To wszystko pod warunkiem, że po wykupieniu pojazdu nie był on wykorzystywany w firmie i nie został zaliczony do składników jej majątku. Dzięki takiej regulacji leasing jest w wielu przypadkach bardzo korzystną formą finansowania motocykla, ponieważ można nie tylko odliczyć połowę wartości podatku VAT i zaliczyć spłacane raty do kosztów uzyskania przychodu, ale także odzyskać sporą część wartości pojazdu po jego sprzedaży.

Przygotowane przez rząd regulacje podatkowe w ramach pakietu Polski Ład przewidują dość istotną zmianę, która może mieć ogromny wpływ na opłacalność leasingu. Zgodnie z przepisami przygotowanymi przez rząd, przedsiębiorca, który wykupi pojazd z leasingu na cele prywatne, a następnie sprzeda go przed upływem sześciu lat od tej transakcji, będzie musiał wykazać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeśli pojazd ten nie został zaliczony do składników majątku firmy.

Co to oznacza dla przeciętnego leasingobiorcy? Jeśli weźmie on motocykl w leasing na przykład na cztery lata, a następnie zdecyduje się na jego wykup na cele prywatne, będzie musiał wstrzymać się z jego sprzedażą kolejne sześć lat. To z pewnością będzie sporym argumentem przeciw wzięciu kolejnego leasingu, a w skali globalnej zredukuje popyt na tę usługę do minimum. Przedsiębiorcy, mając w perspektywie konieczność poruszania się pojazdem przez 10 -11 lat będą szukali innej formy finansowania – na przykład najmu długoterminowego.

Na forach poświęconych finansom pojawiły się już pierwsze pomysły jak uniknąć podatku od sprzedaży. Jednym z nich jest podarowanie spłaconego pojazdu bliskiej osobie w formie darowizny. Obdarowany bez problemu będzie mógł sprzedać pojazd po pół roku bez konieczności płacenia podatku PIT. Jeśli darowizna zostanie dokonana na rzecz osoby z tzw. zerowej grupy podatkowej (małżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo), będzie ona także zwolniona z podatku od darowizny.

Pakiet ustaw Polski Ład zacznie obowiązywać od stycznia 2022 roku.

Przeczytaj także: motocykl na firmę – nowe przepisy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZawory kulowe – o tym warto wiedzieć
Następny artykułARiMR: można już składać wnioski o wsparcie na małe przetwórstwo