A A+ A++

Holenderski minister zdrowia Hugo de Jonge chce, aby lekarze mogli poddawać eutanazji także dzieci poniżej dwunastego roku życia. Mają o to prosić lekarze.

Holandia zalegalizowała eutanazję już w 2001 roku, jako jedno z pierwszych państw na świecie. Jest tam również bardzo popularna. W 2016 roku poddano jej aż 6091 pacjentów, co stanowiło 4% wszystkich zgonów w tamtym roku. Eutanazji można legalnie poddać osoby starsze niż 12 lat, chociaż do 16 roku życia wymagana jest na to zgoda rodziców.

De Jonge ujawnił, że najprawdopodobniej eutanazja zostanie zalegalizowana także w wypadku dzieci w wieku 1-12 lat. W teorii obecnie taka eutanazja jest niezgodna z prawem, ale lekarze obchodzą ten przepis zaprzestając ich karmienia. To właśnie oni mają nalegać na to, aby mogli dokonywać „zabiegu” legalnie, bez konieczności uciekania się do kruczków prawnych. Minister uważa, że jej legalizacja dotknie jednocyfrowej liczby małych pacjentów rocznie.

Na razie nie jest jasne czy propozycja ministra przejdzie. Podobne pojawiały się już wcześniej i dwie partie podające się za chrześcijańskie, ChristenUnie i Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny, do któej należy sam minister, były przeciwne. Komentatorzy uważają jednak, że jeśli sprawa trafi pod głosowanie w parlamencie, to zwolennikom rozszerzenia eutanazji uda się znaleźć niezbędną większość.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NL Times Autor: WM

Fot.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułKolejki przy punktach wymazowych, nowe miejsce dopiero od poniedziałku
Następny artykułPowstaje mini rondo przy ulicy: Sienkiewicza, Żdanowska…