Pod koniec maja sejm przyjął ustawę o mObywatel, na mocy której aplikacja mobilna wzbogaci się w nowe funkcje, a elektroniczne dowody będą teraz taktowane na równi z tymi fizycznymi. Kilka dni temu dokument został podpisany przez prezydenta. Dzięki temu ostatecznie wejdzie on w życie 14 lipca.
Co to właściwie oznacza z perspektywy obywatela? Ustawa reguluje to, w jaki sposób respektowane są elektroniczne wersje dowodów osobistych. Od dnia, w którym ustawa zacznie obowiązywać, cyfrowy dokument będzie mógł być wykorzystywany jako metoda identyfikacji naszej tożsamości praktycznie wszędzie. Jedynie w dwóch przypadkach będzie wymagana klasyczna wersja – podczas składania wniosków o nowy dokument tożsamości oraz podczas kontroli granicznych.
Elektroniczny dowód ma być ważny przez 5 lat od jego wydania. Weryfikacja tożsamości ma się odbywać natomiast na podstawie danych znajdujących się w Rejestrze Dowodów Osobistych i rejestrze PESEL.
Oprócz tego aplikacja wzbogaci się o szereg przydatnych funkcji, które sprawą, że mObywatel będzie o wiele przydatniejszą aplikacją. Wśród nich wyróżnić można m.in. możliwość posiadania cyfrowej wersji lokalnych dokumentów. Szczegóły na ten temat znajdziecie tutaj.
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS