Szkoła Podstawowa nr 3 w Lęborku jako jedna z pierwszych w regionie wdrożyła w roku szkolnym 2019/2020 elektroniczną legitymację szkolną tzw. e-legitymację. System wdrażany był od wakacji i w pierwszych miesiącach roku szkolnego w którym m.in. wykonano uczniom zdjęcia i wydano ok. 500 kart.
– Dyrektor Pani Mariola Małecka wraz z całą społecznością Szkoły Podstawowej nr 3 w Lęborku jest prekursorem, w naszym rejonie, nowoczesnych rozwiązań technologicznych – mówi Marian Kurzydło, Sekretarz Miasta Lęborka. – Mamy nadzieję, że mając na względzie nowoczesność ale i bezpieczeństwo oraz funkcjonalność niebawem te rozwiązania pojawią się w kolejnych naszych szkołach.
E-legitymacja zawierająca najważniejsze dane ucznia drukowana jest na trwałej karcie plastikowej w formacie dowodu osobistego. Dzięki wmontowanemu chipowi i zakodowaniu e-legitymacja w Szkole Podstawowej nr 3 nie służy tylko do okazywania np. przy przejazdach środkami publicznego transportu ale także dzięki czytnikom kart do otwierania drzwi szkoły i korzystania ze szkolnej stołówki. W planach na najbliższe miesiące jest rozszerzenie funkcjonalności o korzystanie przez dzieci ze szkolnej świetlicy i funkcję karty bibliotecznej.
Zamiana papierowych legitymacji na trwałe i trudne do zniszczenia plastikowe e-legitymacje podwyższyło bezpieczeństwo uczniów oraz usprawniło pracę szkoły. Dzięki cyfrowej karcie tylko uczeń oraz pracownik szkoły ma możliwość wejścia na teren szkoły. W przypadku stołówki jest to duże ułatwienie przy kontroli obecności uczniów korzystających z obiadów w danym dniu.
Każda e-legitymacja jest opatrzona hologramem ważnym na dany rok szkolny. Drukowana jest przez firmę zewnętrzną na podstawie podpisanej umowy oraz zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych z dnia 26.04.2018 r. Nowe legitymacje wydawane są uczniom bezpłatnie. Zamówienie e-legitymacji jest proste i znacznie odciążyło pracę sekretariatu. Zamówienie składa się elektroniczne, generując niezbędne dane z e-dziennika oraz przesyłając je bezpośrednio poprzez aplikację do zleceniobiorcy wykonującego usługę. System jest absolutnie bezpieczny, o czym świadczy szyfrowane połączenie ze stroną zleceniobiorcy certyfikatem SSL.
Jeszcze przed wprowadzeniem e-legitymacji szkoła podpisała umowę z Ministerstwem Cyfryzacji na wprowadzenie mLegitymacji. Jest to dokument elektroniczny funkcjonujący jedynie w formie mobilnej, czyli w telefonie komórkowym ucznia. Taki dokument trudniej zgubić i można go stosować zamiennie z e-legitymacją, zwłaszcza podczas wszelkich wyjazdów uczniów. MLegitymacja jest formą nieobowiązkową, taką szkolną legitymacją w telefonie zainteresowani są głównie uczniowie starszych klas. Osobą wdrażającą oba systemy była sekretarz szkoły Pani Natalia Zając.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS