Skorupa ziemska to zewnętrzna część naszej planety, której grubość szacuje się średnio na kilkadziesiąt kilometrów. Naukowcy zauważyli jednak, że jej część “kapie” do wnętrza Ziemi. Uczeni twierdzą, że jest to niezbity dowód na nową klasę tektoniki płyt planety i ma to wpływ na kształtowanie geologii powierzchni.
Ziemia, jak wiele innych planet typu skalistego, składa się z różnych warstw. Jedną z nich jest skorupa ziemska, która znajduje się pomiędzy atmosferą i oceanami oraz górną warstwą płaszcza. Jej grubość to od 10 do 70 km. Badacze zauważyli jednak nietypowy proces, który zidentyfikowano w okolicy Centralnego Płaskowyżu Anatolijskiego w Turcji.
Naukowcy przyjrzeli się danym satelitarnym z okolic Turcji i zauważyli, że pod zagłębieniem zwanym Kotliną Konya skorupa ziemska powoli kapie coraz głębiej do wnętrza planety. Proces ten jest znany i ma własną nazwę. Na czym polega?
Jest to tak zwane kapanie litosferyczne, czyli zjawisko odkryte na Ziemi stosunkowo niedawno. Geolodzy cały czas starają się lepiej zrozumieć ten proces, ale wiadomo, że ma on wpływ na ukształtowanie terenu. Wiemy, że w przypadku tureckiego Konya oddziałuje nie tylko na samą kotlinę, ale również otaczający ją Centralny Płaskowyż Anatolijski.
Skorupa ziemska to nie tylko skały, bo tworzy ją również magma. Kiedy ta dolna część warstwy naszej planety zostanie podgrzana do odp … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS