A A+ A++

Data dodania: 2015-01-07 (12:39) Poradnik kredytobiorcy

Masz pomysł na własny biznes? Brakuje ci środków finansowych na start? Skorzystaj z propozycji kredytowej. Nie zwlekaj. Nie trać szans. Jutro może być za późno. W taki oto sposób – dość mało oryginalny i niewyszukany, banki oferujące kredyty dla przedsiębiorców zapraszają ich do skorzystania ze swojej oferty.

To dość proste i klarowne przesłanie. Można byłoby jeszcze dodać – jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z biznesem, lub jeśli nadarza się okazja, aby twoja działalność gospodarcza nabrała rozpędu, jeśli dla realizacji kontraktów niezbędne są uzupełniające inwestycje… nie zwlekaj, nie czekaj, aż wyprzedzi cię konkurencja, nie odkładaj realizacji swoich ambitnych planów. Maksyma „czas to pieniądz” potwierdza się właśnie w biznesie. Zainwestuj w swoją firmę, poczuj niezależność. Sukces jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli w takich okolicznościach potrzebujesz wsparcia finansowego, zapraszamy do naszej placówki bankowej.

Czy rzeczywiście uzyskanie kredytu przez przedsiębiorcę jest łatwe? Czy nie wymaga wielu zabiegów, począwszy od zgromadzenia różnego rodzaju dokumentacji o dochodach firmy, jej zakresu działalności, zaświadczeń o niezaleganiu w płatnościach zobowiązań wobec ZUS i fiskusa? Niestety tak, takiej drogi nie unikniemy. Ale tak jak w przypadku kredytów dla osób fizycznych, tak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą banki stosują coraz więcej rzeczywistych zachęt i ułatwień. Niekiedy są to ułatwienia dość prozaiczne, np. do wniosku o pożyczkę klient nie musi przedkładać dokumentów rejestrowych, gdyż pracownik banku sam potwierdza fakt prowadzenia działalności przez klienta w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Są jednak też ułatwienia bardzo istotne, chociaż dedykowane wybranym rodzajom działalności, od których niektóre banki wymagają jedynie dokumentu tożsamości oraz oświadczenia o wysokości średniomiesięcznego przychodu i dochodu z ostatnich 3 miesięcy. Oczywiście, oferta jest ograniczona dla dość niewielkiej grupy zawodowej, a brak wymagań przedkładania dokumentów finansowych i zastąpienia ich jedynie oświadczeniem limituje dość wyraźnie kwotę kredytu. Takie udogodnienia dotyczą przedstawicieli wolnych zawodów – prawników (notariuszy, adwokatów, radców prawnych), ale także lekarzy, stomatologów, pielęgniarzy, położnych, protetyków, architektów, komorników, geodetów, biegłych rewidentów, doradców podatkowych, właścicieli aptek, biur księgowych czy nawet przedszkoli. Zresztą każdy z banków ma swoje bardziej lub mniej preferowane grupy zawodowe. Przynależność do jednej z nich uprawnia do otrzymania kredytu nawet do kwoty 400 tys. złotych na okres 10 lat.

Pożyczkę można przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. na zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia lub finansowanie planów rozwojowych firmy. Nikt zresztą nie interesuje się prawdziwym przeznaczeniem pożyczki. Nikt tego nie kontroluje, nie rozlicza. Kredyty, o których mowa w niniejszym artykule to odmiana powszechnie znanych kredytów gotówkowych przeznaczonych dla osób fizycznych, które od popularnych „gotówek” różnią się jedynie wymaganiami dokumentacyjnymi na etapie ich uzyskania. Osoba fizyczna musi przedstawić zaświadczenie lub wpływy na konto z tytułu osiąganych zarobków, wynikających z umowy o pracę, emerytury lub innych świadczeń socjalnych, zaś przedsiębiorca dokumenty o dochodach wynikających z prowadzonej działalności.

Do grupy przedsiębiorców banki zaliczają też osoby osiągające dochody z rolnictwa. Do niedawna polska wieś była szczególnie zaniedbanym obszarem w zakresie bankowości detalicznej. Usztywnienie polityki sprzedażowej banków było bardzo widoczne i odwrotnie – dość ostrożne próby otwarcia się banków na potrzeby wsi rolnicy traktowali z nieufnością. Dzisiaj, kiedy wieś korzysta z przywilejów europejskiej integracji, co narzuca czytelne zasady ewidencjonowania dochodów uzyskiwanych z rolnictwa, rolnik, a przede wszystkim jego dochody stały się zdecydowanie bardziej wiarygodne dla instytucji finansowych. Doszła też inna kategoria – dotacje europejskie, które część banków zalicza do dochodów rolnika, co znacznie podwyższa jego zdolność do zaciągnięcia kredytów. To swoiste novum na rynku.

Z uwagi na coraz większy poziom zadłużenia kredytobiorców indywidualnych, banki będą poszukiwały innych obszarów zbytu swoich kredytów, a rynek przedsiębiorców charakteryzuje się dużą chłonnością na tego rodzaju produkty. Spodziewać się więc należy kolejnych ułatwień ze strony instytucji finansowych.

Źródło: Paweł Kosmala, Prezes GTF Sp. z o.o.

Tak słabych lokat jeszcze nie było

2020-01-05 Analizy rynkowe

106 złotych – tyle w ciągu roku zarobi ktoś, kto powierzy bankowi 10 tysięcy złotych zakładając przeciętną lokatę. To prawie 4 razy mniej niż w 2012 roku, ale też 2-3 razy za mało, aby pokonać panującą inflację – wynika z szacunków HRE Investments. Tak źle nie było od co najmniej kilkudziesięciu lat. Dostępne dane nie odnotowały bowiem jeszcze nigdy tak niskiego średniego oprocentowania lokat bankowych. Przeciętny depozyt pozwala zarobić zaledwie 1,31% – wynika z najświeższych danych NBP za listopad 2019.

Lokaty coraz słabsze, a kredyty coraz droższe

2016-06-13 Analiza Expander

Banki zarabiają między innymi na tym, że pożyczają nam pieniądze na wyższy procent niż płacą swoim klientom na lokatach. Expander zwraca uwagę, że ta różnica w kwietniu była najwyższa od prawie 6 lat. Oprocentowanie nowo zakładanych lokat wyniosło zaledwie 1,57%, tym samym pobiło marcowy rekord i było najniższe w historii.

Bezpłatna księgowość i 900 zł zwrotu w mBank

2016-02-11 Informacja prasowa

Tyle otrzyma przedsiębiorca, który do końca marca otworzy w mBanku rachunek mBiznes konto i spełni trzy proste warunki. Ofertę promuje kampania reklamowa, którą od wczoraj zobaczyć można m.in. w telewizji.

Będzie trudniej o kredyt hipoteczny

2016-01-04 Komentarz Lions Bank

W grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.

W nowym roku opóźnienie w spłacie raty może kosztować więcej

2015-12-30 Komentarz Expandera

Maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom oprocentowania, naliczanego przy opóźnieniu w spłacie raty wzrośnie od stycznia z 10% do 14%. Z wyliczeń Expandera wynika, że przeciętny kredytobiorca, który spóźni się o kilka dni nie ma się czym martwić. Zmiana będzie natomiast odczuwalna dla osób, które mają wysokie zadłużenie i nie regulują go miesiącami.

Naucz się współpracować z instytucjami finansowymi

2015-03-30 Informacja prasowa

Zbliżają się święta wielkanocne, a wraz z nimi wydłuża się lista naszych wydatków. Szczególnie w przedświątecznym okresie, działając pod wpływem chwili i emocji zdarza nam się podejmować zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje zakupowe. Wówczas zaczynamy się zastanawiać nad różnymi sposobami powiększenia domowego budżetu.

Bezpiecznie(j) jak w banku?

2015-03-26 Informacja prasowa

Czy systemy płatności online są równie bezpieczne jak systemy bankowe? Okazuje się, że nie tylko mogą być bezpieczniejsze, ale również poprawiać poziom zabezpieczeń transakcji bankowych! Poznajcie przypadek pani Agnieszki.

Kredyt w CHF – co można zrobić z wysoką ratą?

2015-01-16 Poradnik kredytobiorcy

„Czarny czwartek” na rynku walutowym wywołał drżenie serca u wielu kredytobiorców zadłużonych w CHF. W ciągu kilku minut ich zadłużenie oraz raty wzrosły o kilkadziesiąt procent. Niestety w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać powrotu do sytuacji sprzed 15 stycznia.

2015 rokiem zmian dla kredytobiorców

2014-12-31 Poradnik kredytobiorcy

W nowym roku kredytobiorcy muszą liczyć się z istotnymi zmianami. Wśród nich, zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego, zmienia się minimalna wysokość wkładu własnego oraz strategia prowadzenia działalności w obszarze bankowości ubezpieczeniowej, czyli tzw. bancassurance.

Konto dla studenta – jak wybrać najlepszą ofertę?

2014-10-07 Poradnik konsumenta

Jednym z pierwszych kroków na drodze ku samodzielności każdego młodego człowieka jest założenie konta w banku. Obecnie praktycznie każdy bank oferuje specjalne warunki dla studenta. Eksperci z portalu Zafinansowani.pl analizują wszystkie „za” i „przeciw”, by wybrać konto, które najlepiej pomoże zarządzać studenckim budżetem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZa co kochamy Billa Murraya – 15 przykładów
Następny artykułOślepiające światło