A A+ A++

Mimo że do wakacji coraz bliżej, to na rynkach wciąż wiele się dzieje i nie możemy narzekać na nudę. Dodatkowych emocji z pewnością dostarczają nam też politycy, którzy w związku ze zbliżającymi się wyborami prześcigają się obietnicach. Oto tydzień w pigułce – przedstawiamy Państwu najcieksze wykresy ostatnich siedmi dni.

Coraz głębsza recesja, inflacyjna propaganda i rekordy Orlenu
fot. Master1305 / / Shutterstock

W polityczno-ekonomicznym światku od kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat tego, kiedy inflacja CPI w Polsce spadnie poniżej 10%. Sądzę, że ta debata jest nie tylko bezcelowa, ale wręcz przede wszystkim szkodliwa dla życia gospodarczego kraju.

Bankier.pl

W pierwszym kwartale tego roku amerykańska gospodarka urosła o 1,3 proc. – wynika ze zrewidowanych danych. To nieco lepiej, niż oczekiwali ekonomiści. Nieoczekiwanie wzrósł także deflator, czyli najszersza miara inflacji w gospodarce, który już w pierwszym, szacunkowym odczycie był wyższy od oczekiwań.

Bankier.pl

Kwietniowy odczyt wzrostu dynamiki wynagrodzeń okazał się zgodny z oczekiwaniami ekonomistów i niższy od wyników z marca.  Pomimo wciąż wysokiej nominalnej dynamiki wzrostu płac po uwzględnieniu inflacji realne wynagrodzenia spadają kolejny miesiąc z rzędu. Zatrudnienie wzrosło jednak nie tak bardzo, jak przewidywali eksperci.

Bankier.pl

Jedynie niespełna 7 tys. nowych mieszkań zaczęli budować deweloperzy w kwietniu 2023 r. Wyłączając kwiecień 2020 r., to najniższy kwietniowy wynik od dziewięciu lat – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Bankier.pl

PKN Orlen zaraportował wyniki za pierwszy kwartał 2023 r., w których znów pokazał rekordowe przychody i jeszcze większe zyski. To pierwszy raport kwartalny spółki po połączeniach, w którym powrócił 23-procentowych VAT na paliwa i energię oraz zakręcony został kurek z rosyjską ropą.

Sezon wynikowy giełdowego sektora bankowego za I kwartał dobiegł końca wraz z publikacją raportu PKO BP, który o włos przebił wynik Pekao. O ile rywalizacja największych polskich banków pod względem osiągniętych zysków była wyrównana, o tyle biorąc pod uwagę wielkość aktywów, ma jednoznacznego lidera.

Kwiecień przyniósł głęboki realny spadek sprzedaży detalicznej w Polsce. Konsument zaciskał pasa i wciąż redukował zakupy mebli, sprzętu RTV i AGD. Aczkolwiek ekonomiści spodziewali się, że spadek sprzedaży będzie jeszcze większy.

GUS

Produkcja przemysłowa zanotowała w kwietniu trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki. Dane pokazane przez GUS okazały się sporym negatywnym zaskoczeniem, mimo że zakładano kontynuację spadkowego trendu. Negatywne czynniki wyliczają analitycy Pekao, wskazując, że polski przemysł przestał być „kuloodporny”.

Bankier.pl

Majowe wyniki badania menedżerów logistyki pokazały powiększającą się dywergencję pomiędzy sektorem wytwórczym i usługowym w strefie euro. Podczas gdy aktywność w przemyśle zamiera w coraz szybszym tempie, to sektor usługowy wciąż notuje ekspansję.

Bankier.pl

W marcu średnie kwoty transakcyjne płacone za mieszkania w największych polskich miastach wzrosły – taki wniosek płynie z najnowszego odczytu indeksu urban.one. Inna sytuacja panuje w mniejszych miastach, co pokazuje odczyt indeksu liczonego dla całej Polski, który znalazł się na najniższym poziomie od lipca 2021 r.

Bankier.pl

DU

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУкраїнські захисники знищили за добу 480 загарбників
Następny artykułPakował tiry. Teraz sprawił sensację