A A+ A++

Elektrośmieci to rodzaj odpadów, z którym wielu przedsiębiorców miewa kłopot. Nie każda firma wie, gdzie oddać tego typu odpady, jak je magazynować czy jak postąpić ze zużytym sprzętem elektronicznym, na którym zgromadzone są ważne dla firmy lub chronione prawem dane, np. ze starymi laptopami. Tymczasem elektroodpady nie muszą być problemem dla przedsiębiorstwa, o ile zostaną prawidłowo zagospodarowane. Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym zgromadzonym w firmie? Gdzie przekazać elektrośmieci i dlaczego warto zatroszczyć się o ich recykling?

Czym są elektroodpady i jak z nimi postępować?

Elektroodpady to zróżnicowana grupa śmieci, na którą składają się różnorodne zużyte, zepsute lub niepotrzebne już w firmie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Wśród często gromadzonych w przedsiębiorstwach odpadów elektronicznych są przede wszystkim: laptopy, komputery, telefony komórkowe, drukarki, kserokopiarki, baterie, ale też radia, telewizory, sprzęty AGD itp. Wszystkie wymienione powyżej elektroodpady łączy ważna rzecz – stanowią one zagrożenie dla środowiska, ponieważ komponenty je budujące to w istocie odpady klasyfikowane jako niebezpieczne wymagające odpowiedniego postępowania i unieszkodliwienia. Porzucone elektrośmieci mogą być przyczyną poważnego skażenia, dlatego nie umieszcza się ich razem z innymi odpadami, ale segreguje w celu przetworzenia. Inną ważną cechą elektroodpadów jest również to, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to w praktyce rezerwuar wielu cennych surowców, które mogą być ponownie wykorzystane dzięki recyklingowi. 

Gdzie oddać elektrośmieci zalegające w firmie?

W każdej gminie działają specjalne punkty selektywnej zbiórki odpadów, które przyjmują odpady elektroniczne od wytwórców odpadów komunalnych. Firmy, które posiadają elektroodpady, powinny natomiast poszukać pomocy u fachowców trudniących się ich zbiórką, a najlepiej także przetwarzaniem. Tego rodzaju działalność prowadzi w Polsce od lat z powodzeniem Stena Recycling – firma zarządzająca odpadami, która jest właścicielem nowoczesnego Centrum Recyklingu Elektroniki we Wschowie i uchodzi za innowatora w dziedzinie przetwarzania elektroodpadów w Europie. Stena Recycling prowadzi recykling elektroodpadów na dużą skalę, odzyskując w sposób przyjazny środowisku ze starych urządzeń elektronicznych i elektrycznych m.in. metale żelazne, złoto, srebro, miedź, pallad, cynk, aluminium, tworzywa sztuczne, szkło, a także części nadające się do ponownego użycia. Odzyskane z elektrośmieci surowce trafiają następnie po kontroli jakości do producentów z różnych branż i z nich tworzy się nowe, ekologiczne produkty, np. kolejne komputery, telefony czy drukarki.

Dlaczego warto postawić na recykling elektroodpadów?

Recykling elektroniki i sprzętów elektronicznych jest w gruncie rzeczy nie tylko wyrazem troski o środowisko i los przyszłych pokoleń, o które powinien dbać każdy odpowiedzialny przedsiębiorca. Zalegające w firmie elektroodpady są też w praktyce cennym zasobem i umiejętne nimi zarządzanie może przynieść przedsiębiorstwu liczne korzyści, nie tylko wizerunkowe. Na surowce wtórne jest duży popyt i jeśli elektrośmieci zgromadzone w firmie trafią do firmy zajmującej się ich efektywnym, bezpiecznym i legalnym przetwarzaniem, mogą przynieść jej konkretne zyski finansowe i w konsekwencji przełożyć się na jej konkurencyjność.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBart Staszewski pozywa TVP. “Po materiałach szczujni dostaję dziesiątki gróźb”
Następny artykułMinister Szynkowski vel Sęk w Brukseli: chcę usłyszeć, jakie wątpliwości ma jeszcze KE w kwestii KPO