A A+ A++

Beata Mońka, business partner BPS, RASP: Kłamstwo nie zawsze musi towarzyszyć zyskowi. Ludzie często kłamią, bo tak jest po prostu łatwiej. I nawet jak się z tobą nie zgadzają, dla świętego spokoju przytakują. Kłamią też, bo się boją, bo nie chcą iść na starcie na mocne argumenty. Unikają podjęcia decyzji, która jest niepopularna albo idzie pod prąd.

ŁM: Na skali zysku możemy położyć nie tylko pieniądze, ale też wyznawane wartości albo honor. Ludzie mogą kłamać też po to, by nie stracić honoru. Kłamiąc, przykrywają też poprzednie kłamstwa. Wyobraź sobie, że ktoś zrobił małe kłamstewko i jeżeli nie pociągniesz tego, kłamstewko wyjdzie na wierzch. To jest jak tocząca się kula śnieżna.

Piramidy finansowe są przykładem wielkiego kłamstwa. Ale mamy też te mniejsze kłamstewka w życiu biznesowym. Da się to zrelatywizować, że te pierwsze są w pełni złe, a drugie już niekoniecznie?

ŁM: Jeżeli kłamalibyśmy tylko dla zysku, a człowiek byłby takim homo economicus, to kłamalibyśmy za każdym razem. Wówczas jednak załamałyby się wszelkie relacje ekonomiczne. Jeżeli ludzie kłamią tylko trochę w codziennym życiu, to prowadzi to do fenomenu, w którym jednocześnie są kłamcami i wierzą, że nimi nie są. Mogę delikatnie nagiąć normę i wciąż przed samym sobą twierdzić, że jestem dobrym, uczciwym człowiekiem. Gdy mamy wielkie kłamstwo, to tam już nie ma miejsca, by twierdzić, że jestem uczciwy. Czy Bernard Madoff robił piramidę finansową i udawał przed samym sobą, że jest uczciwy? Dobrze wiedział, co robi. To jest ta relatywizacja, z jednej strony mówienie – jestem dobrym człowiekiem, pozwalam sobie na małe kłamstewka, które jednak mają wpływ na firmę czy gospodarkę, jeśli je zsumować. A z drugiej strony mamy tych nielicznych, patologicznych kłamców.

BM: Może jestem radykalna w swoich sądach, ale kłamstwo to kłamstwo, a prawda to prawda. To jest jednak czarno-białe. Oczywiście są różne odcienie, ale – mówiąc wprost – nie powinniśmy w biznesie i w życiu osobistym kłamać. Jeśli na to pozwalamy – także przed samym sobą – to konstytuujemy nową normę.

W procesie negocjacji dopuszczalne jest kłamstwo?

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAllegro nadal największe, ale kto inny rośnie najszybciej. Ranking najcenniejszych polskich firm e-commerce 2022
Następny artykułRynek z nutą goryczy. Koniec epoki taniego piwa