A A+ A++

Chorwacki Dubrownik nie bez powodu zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych miast świata. To tutaj historyczne, wapienne zabudowania otula lazur rajskiego morza, a czas zdaje się płynąć wolniej. Co warto zobaczyć w mieście?

Stradun

Serce Dubrownika bije na słynnej ulicy Stradun, która biegnie wśród zabytkowych, głównie XVII-wiecznych, zabudowań Starego Miasta (Stari Grad). Z jednej strony ulicę otwiera Brama Pile, a z drugiej Brama Peskarije. Idąc traktem można odnieść wrażenie spaceru po lustrzanej tafli. Ten efekt dają wypolerowane, wapienne płyty, które przez wieki nabrały nietuzinkowego charakteru. To miejsce ukochane przez Dubrowniczan – tutaj koncentruje się życie miasta, znajdują liczne kawiarnie, sklepy z lokalnymi wyrobami czy winiarnie. Na dwóch końcach ulicy można podziwiać wyjątkowe fontanny projektu włoskiego architekta Onofrio della Cava oraz dwie zabytkowe dzwonnice.

Fort Lovrijenac

Dubrownik swój urok zawdzięcza bajkowemu otoczeniu lazurowego morza, nad którym górują zabudowania ze słynnymi czerwonymi dachami. Niesamowity klimat tworzą wysokie, wapienne klify, o które rozbijają się morskie fale. Na jednym z nich wyrasta twierdza Fort Lovrijenac. Trójpoziomowa budowla na planie trójkąta zdaje się tworzyć jedność ze skalistym podłożem. Z tarasu ulokowanego na jej południowym krańcu roztacza się niesamowity widok na Morze Adriatyckie. Do fortu prowadzi brama, pod którą stoi renesansowy posąg świętego Błażeja dłuta Vicka Lujova z Korčuli. Nad bramą widnieje napis-motto Dubrowniczan. Głosi on „NON BENE PRO TOTO LIBERTAS VENDITUR AURO”, co znaczy „Wolność nie jest na sprzedaż, [nawet] za wszystko złoto”.

Pałac Sponza

Na wschodnim krańcu ulicy wyrasta gotycko-renesansowy pałac Sponza z urokliwymi krużgankami. Budowla pochodzi z XVI wieku i zlokalizowana jest przy kameralnym placu Luža. Do pałacu przylega wieża zegarowa z dzwonem i charakterystyczną kopułą. Pałac Sponza wyróżniają misterne zdobienia okienne oraz ciekawa kolumnada na dziedzińcu. Można podziwiać także przepiękne rzeźby wykonane przez braci Andrijić z Korčuli. Na ścianach budynku znajduje się także niezwykle atrakcyjny relief przedstawiający Jezusa z aniołami wykonany przez francuskiego rzeźbiarza, Beltranda Gallicus’a.

Pałac Rektorów

Przy słynnej ulicy Stradun znajduje się także historyczne Muzeum Dubrownika ulokowane w zabytkowym, gotyckim Pałacu Rektorów. Budowlę warto odwiedzić nie tylko z uwagi na historyczne dziedzictwo zbiorów muzeum. Budowa pałacu rozpoczęła się w XIV wieku i przez lata różnorodnych wstrząsów wojennych oraz w wyniku działania kataklizmów kilkakrotnie ulegał zniszczeniu. Za każdym razem odbudowywano jego zabytkową konstrukcję zgodnie z obowiązującym stylem architektonicznym. Właśnie dlatego jest budowlą niezwykłą, łączącą w sobie elementy różnych stylów. To ważny punkt na kulturalnej mapie Dubrownika. Odbywają się tu liczne wydarzenia, które uświetnia wyjątkowy klimat miejsca. Do najbardziej znanych należy Letni Festiwal w Dubrowniku – święto muzyki, folkloru i teatru. Budowla robi wrażenie w szczególności w nocy, kiedy piękne, podświetlone łuki na sklepieniu logii tworzą mistyczne wrażenie.

Dubrownik to miasto spokojnych spacerów wąskimi uliczkami Starego Miasta, podziwiania lazurowego morza i niespiesznych rozmów przy pysznej kawie. Na każdym kroku czuć wielką historię, która nadaje miastu wyjątkowy charakter.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Hotel-Piast.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo warto zobaczyć w Berat w Albanii?
Następny artykuł15 kotów, które nienawidzą robić sobie selfie z ludźmi