A A+ A++

W przygotowaniu są wystawy na temat „Kodeksu rycerskiego w średniowieczu” i „Kobiet w epoce Wazów”. Do końca zbliżają się też warte wiele milionów inwestycje. Muzeum Narodowe w Kielcach zdradziło swoje plany na 2022 rok.

Pandemia uniemożliwiła normalne funkcjonowanie, ale mimo to miniony rok był bardzo pracowity. Dopisali zwiedzający, na co wskazuje frekwencja – mówi Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach i wskazuje liczby: prawie 26 tys. osób odwiedziło Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, niecałe 27 tys. Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, około 5,5 tys. Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, a prawie 8 tys. Muzeum Dialogu Kultur.

Rafał Olbiński bezkonkurencyjny

Spośród zorganizowanych wystaw, największym zainteresowaniem cieszyła się monograficzna ekspozycja, prezentująca bogaty dorobek artystyczny Rafała Olbińskiego. Od lipca do października, do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, przyszło prawie 5 tys. osób, żeby zobaczyć tę ekspozycję.

Ciekawość wzbudziła też wystawa dzieł Nikofora Krynickiego, które od czerwca do września, były prezentowane w Muzeum Dialogu Kultury przy kieleckim Rynku. Zobaczyło ją około 1,4 tys. osób. Muzeum organizowało też liczne eventy. Wśród nich znalazł się cykl koncertów „Chopinowskie inspiracje”, którego współorganizatorem było Radio Kielce. Z dużym zainteresowaniem spotkały się Drugie Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej, które także gościły w Pałacu.

Pracownicy Muzeum Narodowego w Kielcach pracują już nad ekspozycjami, które będzie można zobaczyć w tym roku.

Kodeks rycerski i historia ciekawych dam

Jak zapowiada Urszula Kinder, pierwszą wystawą, na którą zaprosi Muzeum Narodowe w Kielcach, będzie “Ofenkachel – kafel do pieca”. Zostanie otwarta 21 kwietnia, w Muzeum Dialogu Kultur przy Rynku w Kielcach i potrwa do maja tego roku.

– Jest to wystawa, która w sposób przekrojowy prezentować będzie różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne, znajdujące się w zbiorach działów: archeologii, historii, rzemiosła artystycznego oraz sztuki ludowej – mówi.

Kolejną propozycją będzie wystawa zatytułowana „Kodeks rycerski w średniowieczu”. Na nią Muzeum Narodowe zaprosi do Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. – Będzie to opowieść o najważniejszych rycerskich zasadach i obyczajach, których przykłady można odnaleźć na kartach powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza – mówi Urszula Kinder.

– Narrację ekspozycji stworzą fragmenty powieści noblisty, których przekaz zostanie wzbogacony o dzieła malarskie, grafikę oraz obiekty przestrzenne, jak rzeźba, broń, elementy uzbrojenia i numizmaty. Jest to wystawa o charakterze edukacyjnym, i będzie także lekcją historii o polskim średniowieczu i panujących wówczas obyczajach. Potrwa od 21 kwietnia do 30 października – wyjaśnia.

Historia zapanuje także w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie jak zapowiada Urszula Kinder, powstanie największa w tym roku ekspozycja Muzeum Narodowego w Kielcach: „Kobieta w epoce Wazów”.

– Założenia tej wystawy koncentrują się wokół wyjątkowych postaci kobiecych i roli, jaka odegrały od schyłku XVI do drugiej połowy XVII wieku. Ramy czasowe wystawy to 1587-1668. Kobiety, o których mowa to żony monarchów, kobiety z rodziny królewskiej, damy dworu, wpływowe niewiasty, żony magnatów. Kolejną grupę stanowią kobiety niepospolite, niejednokrotnie wyprzedzające swoją epokę. Na wystawie zaprezentowane zostaną wizerunki malarskie i graficzne kobiet epoki Wazów a także medale, dokumenty starodruki i dzieła rzemiosła artystycznego – wymienia.

Wystawie, która potrwa od 28 kwietnia do 2 października, towarzyszyć będzie publikacja.

Finał wielomilionowych inwestycji

Z kolei od 26 maja do listopada będzie można oglądać propozycję Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Będzie to wystawa zatytułowana „Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice – Adam Mickiewicz >Ballady i romanse<”.

– Wystawa zorganizowana z okazji 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Znajdą się na niej ilustracje do 14 ballad z wydanego w Wilnie, w 1822 roku, pierwszego tomu poezji Adama Mickiewicza – tłumaczy rzecznik.

Urszula Kinder mówi, że ten rok upłynie pod znakiem finałów wartych miliony inwestycji. – W okolicach marca będziemy otwierać Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, a zakończenie Modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy przypada na czerwiec – zapowiada.

A skoro mowa o inwestycjach, to w tym tygodniu, przed Dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach rozpoczął się montaż tak zwanych słupków antywłamaniowych, czyli wysuwanych z podłoża elementów, które będą ograniczały wjazd nieupoważnionych samochodów na płytę przed główną siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł🔴 Łęki Dukielskie. Dachowanie samochodu. Jedna osoba w szpitalu
Następny artykułSupreme Court BETRAYS America and authorizes outrageous vaccine mandate for health care workers; does NOTHING to affirm human right to reject dangerous medical experiments