A A+ A++

Z Programu Szwajcarskiego mogą skorzystać miasta średnie, które zostały zaliczone do 139 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Wsparcie z Programu może zostać przeznaczone na projekty w różnych obszarach tematycznych związanych ze sferą społeczną, gospodarczą bądź przestrzenno-środowiskową.

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 zalicza Starachowice do miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, a konkretnie do miast obniżającego się potencjału – czyli do miast, w których występuje umiarkowanie zła sytuacja społeczno-gospodarcza, lecz obserwowane jest także silne powiększanie niekorzystnego dystansu względem innych miast średnich. 

Do złożenia projektu potrzebna była aktualna diagnoza Miasta Starachowice, której opracowanie miasto zleciło zewnętrznemu podmiotowi. 

W ramach diagnozy przeprowadzono badanie ankietowe w formie elektronicznej i papierowej wśród mieszkańców Starachowic. Ankieta została przeprowadzona w celu potwierdzenia zebranych danych statystycznych i jakościowych. Wyniki ankiety stanowią także uzasadnienie dla konieczności prowadzenia wskazanych w diagnozie działań. Ponadto przedstawiają potrzeby, deficyty i kierunki rozwojowe miasta na najbliższą przyszłość. Udział w badaniu wzięło 359 osób, z czego większość (78,5%) było aktywnych na rynku pracy, posiadało wykształcenie wyższe (62,4%) oraz było w wieku średnim 35-44 lata (28,1%).

Respondenci spośród zaproponowanych 9 tematów mieli wskazać te, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane. Miało to na celu potwierdzenie potrzeb zidentyfikowanych w diagnozie:

– Rozwój gospodarki wodno-ściekowej, zabezpieczenia przeciwpowodziowego i wspieranie działań z zakresu retencji wód.

– Wspieranie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, promowanie ekologii i zwiększania dostępności do terenów zielonych.

– Rozwój oferty kształcenia zawodowego i specjalistycznego, w tym w szczególności dla młodzieży szkolnej.

– Wypracowanie mechanizmów sprzyjających włączeniu mieszkańców we współdecydowanie o rozwoju miasta

– Wspieranie działań na rzecz zaspokojenia potrzeb grup wymagających wsparcia (rozwijanie polityki młodzieżowej, wspieranie seniorów, grupy terapeutyczne, pomoc społeczna)

– Utworzenie systemu grantowego na założenie działalności gospodarczej lub na start-up

– Tworzenie warunków dla realizacji inicjatyw społecznych i obywatelskich (działania na rzecz zwiększenia zaangażowania mieszkańców w sprawy społeczne, działanie centrum organizacji pozarządowych)

– Wspieranie działań z zakresu wzmacniania współpracy przedsiębiorców z miastem i mieszkańcami.

– Wspieranie działań integracyjnych i zarządzania migracjami w mieście, w tym nauka języka polskiego.

Zdaniem ponad 70% ankietowanych rozwój gospodarki wodno-ściekowej oraz wspieranie ochrony przyrody jest działaniem potrzebnym w mieście – te zadania są szczególnie istotne z uwagi na konieczność podniesienia bezpieczeństwa powodziowego. Większość projektów zaproponowanych w ankiecie została wskazana przez ponad połowę respondentów jako potrzebne, co wskazuje na wysoką skalę potrzeb i wyzwań dla samorządu. Wyjątek stanowiły działania związane z koniecznością integracji cudzoziemców, gdzie 44,3% ankietowanych uznało to działanie za potrzebne, a 45,5% za zbędne.

Grafika w powiększeniu jest dostępna na stronie nr 39 poniższego dokumentu: 

Pełna treść diagnozy dostępna jest tutaj [kliknij]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlanowane zamknięcie DW 634 od ul. Sikorskiego do ul. Legionów – ważne informacje
Następny artykułSyn “Królowej życia” sprawcą wypadku na moście Dębnickim w Krakowie. Miał ponad 2 promile i 120 km/godz. na liczniku