A A+ A++

Para, która wstąpiła w związek małżeński, w trakcie wspólnego życia nabywa wiele dóbr materialnych wchodzących w skład małżeńskiego majątku. W przypadku rozwodu konieczne jest jego podzielenie. Czym jest polubowny podział majątku i kiedy ma zastosowanie?

Do powstania majątku wspólnego dochodzi wtedy, kiedy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Ta zostaje nawiązana w momencie zawarcia związku małżeńskiego, o ile małżonkowie nie zawrą umowy o rozdzielności majątkowej lub jej ograniczeniu, tzw. intercyzy.

Czym jest polubowny podział majątku?

O tym, czym dokładnie jest polubowny podział majątku <- przeczytasz w tym źródle, którego opracowaniem zajęła się prawnik Katarzyna Janas-Bajson. W skrócie, ten sposób podziału majątku dokonuje się na mocy porozumienia między małżonkami. Co do zasady, umowa ta nie musi mieć formy pisemnej, może być zawarta ustnie, jednak dla celów dowodowych zaleca się, aby spisać jej treść i opatrzyć ją podpisami obojga małżonków. Według przepisów zachowanie formy pisemnej jest konieczne w przypadku podziału majątku wspólnego, w którego skład wchodzą nieruchomości – taki podział powinien zostać spisany u notariusza w formie aktu notarialnego.

Co podlega pod podział majątku wspólnego?

W skład majątku wspólnego małżonków wchodzą niemal wszystkie dobra materialne, które zostały nabyte już po zawarciu związku małżeńskiego. Mogą to więc być zarówno nieruchomości, jak i samochody, czy sprzęty elektroniczne, a także środki finansowe. Nie ma przy tym znaczenia, czy składniki majątku małżonkowie kupili wspólnie, czy tylko jednego z nich – jeśli między dwojgiem osób występuje wspólność majątkowa, zakupione dobra wchodzą w skład wspólnego majątku.

W majątku wspólnym znajdują się również dochody uzyskane ze składników tego majątku, np. czynsz za najem mieszkania; dochody uzyskane z majątku osobistego małżonków, a także środki zgromadzone na funduszu emerytalnym.

Podział majątku po rozwodzie, ale nie tylko

Najczęściej majątek wspólny ulega podziałowi już po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, może jednak do niej dojść nie tylko na skutek rozwodu. W sytuacji, w której małżonkowie przez pewien czas posiadali wspólność majątkową, a w trakcie małżeństwa zdecydowali się na podpisanie umowy o rozdzielności majątkowej, zgromadzony dotąd majątek wspólny powinien zostać podzielony. W tym wypadku zasadne jest spisanie umowy, a nie zawieranie jej ustnie. Gotowa do wypełnienia umowa o podział majątku wspólnego znajduje się pod tym linkiem: Umowa o podział majątku wspólnego.

Dokonanie podziału majątku wspólnego może się więc odbyć nie tylko po rozwodzie, ale również w trakcie trwania małżeństwa. Co więcej, nawet jeśli małżonkowie chcą podzielić majątek już po rozwodzie, mogą to zrobić zarówno w niedługim czasie po rozwiązaniu małżeństwa, jak i dużo później. Prawo nie określa górnej granicy czasowej, dlatego okres zawarcia umowy zależy jedynie od byłych małżonków. W praktyce decyzje w zakresie podziału majątku wspólnego zapadają dosyć szybko, o ile między stronami umowy jest zgoda dotycząca tego podziału. Jeśli nie, sprawa trafia do sądu, a tam podział majątku może trwać nawet kilka lat.

Jak dokonać polubownego podziału majątku?

Kwestia tego, co wchodzi w skład majątku wspólnego, jest zwykle jasna, dlatego równie bezproblemowe jest określenie, które składniki należy podzielić między małżonków lub byłych małżonków. Chociaż przepisy nie wskazują tego wprost, zakłada się, że małżonkowie mają równe udziały we wspólnym majątku. Nie oznacza to jednak, że również w ten sposób musi przebiegać podział zgromadzonych dóbr.

Polubowny podział majątku wspólnego polega bowiem na tym, że strony dogadują się między sobą, w jakim zakresie poszczególne składniki majątku zostaną podzielone i jaka ich część przypadnie każdej ze stron. W przypadku wątpliwości natury prawnej, dotyczących podziału majątku lub zapisów umowy, można skonsultować się z prawnikiem, adwokatem lub radcą prawnym.

Przy polubownym podziale majątku kluczowe znaczenie ma więc porozumienie pomiędzy stronami i zgodne oświadczenie woli, przy czym zgoda powinna dotyczyć nie tylko samego podziału, ale również wartości poszczególnych składników majątku. W przypadku, w którym strony mają różne zdania i nie mogą dojść do porozumienia, może być konieczne udanie się do sądu, który wyda orzeczenie o podziale majątku pomiędzy strony i określi wartość poszczególnych składników.

Wartość ta jest określana na podstawie cen rynkowych, a więc w rzeczywistości poszczególne dobra materialne mogą być warte więcej, niż wynikałoby z szacunków sądu. Z tego powodu zwykle znacznie lepiej i korzystniej jest podzielić majątek na drodze porozumienia, niż zdawać się w tym względzie na sąd, pamiętając przy tym, aby umownego podziału majątku dokonać pismem zwykłym lub kwalifikowanym, np. aktem notarialnym, pismem z podpisem notarialnie poświadczonym lub pismem z datą pewną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNSA bada skargi komisji weryfikacyjnej. Jest rozstrzygnięcie w sprawie Poznańskiej 14
Następny artykułTrwają WIELKANOCNE IMPRESJE!