A A+ A++

BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Przedsiębiorcy, którzy się do niej zarejestrowali lub mają taki zamiar, w trakcie procesu obowiązkowo otrzymują unikalny indywidualny numer BDO. Numer jest nadawany przez Marszałka Województwa właściwego, który zajmuje się sprawami z regionu wykonywania działalności. Nadany numer BDO w większości przypadków musi być zawarty na wystawianej przez przedsiębiorcę fakturze lub paragonie. Czym jest numer BDO i jak go uzupełnić na dokumencie sprzedaży?

Numer BDO i jego zastosowanie na dokumencie sprzedaży

Numer BDO, składający się z 9 cyfr, ma za zadanie wesprzeć uszczelnianie systemu gospodarowania odpadami i zwiększyć poziom recyklingu wytwarzanych odpadów. W jednej z części numeru znajduje się rejestr BDO, czyli lista wszystkich podmiotów, które obowiązkowo są wpisywane do rejestru BDO. Rejestr prowadzą marszałkowie województwa, którzy umieszczają w nim podmioty z urzędu lub na wyraźny wniosek.

Numer rejestrowy związany z działalnością w zakresie wprowadzanych opakowań, produktów i odpadów jest używany w dokumentach sprzedaży, takich jak paragony i faktury. Powinien znajdować się także na umowach kupna – sprzedaży, sprawozdaniach, kartach przekazania odpadów oraz kartach ewidencji odpadów. Nie dotyczy on natomiast pozostałych dokumentów. A jak łatwo dodać numer BDO na dokumentach sprzedaży? Wystarczy umieścić go w systemie wfirma.pl. Aby tego dokonać, należy przejść do zakładki USTAWIENIA, następnie wcisnąć DANE PODSTAWOWE i DANE IDENTYFIKACYJNE. W dalszej kolejności pojawi się okno, do którego należy wpisać numer BDO, zgodny z numerem nadanym przez Marszałka Województwa. Kiedy numer znajdzie się w systemie, będzie automatycznie drukowany na każdej nowo wystawionej fakturze sprzedaży w danych sprzedawcy obok pola NIP. Umieszcza się go niezależnie od tego, czy wystawiany jest na fakturze VAT, bez VAT, zaliczkowej, końcowej czy fakturze VAT marża.

Kogo dotyczy obowiązek posługiwania się numerem BDO?

Ustawowy obowiązek umieszczania numeru rejestrowego na dokumentach spoczywa na przedsiębiorcach wprowadzających sprzęt elektroniczny i elektryczny oraz na autoryzowanych przedstawicielach. Podlegają mu także przedsiębiorcy, którzy wprowadzają baterie, akumulatory i pojazdy oraz producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. Numer BDO musi być umieszczony również na dokumentach firm wprowadzających na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony oraz oleje smarowe.

Numer BDO na paragonie fiskalnym i niefiskalnym

Na paragonie niefiskalnym numer BDO umieszcza się tak samo, jak w przypadku faktury VAT. Znajduje się on obok numeru NIP sprzedawcy. Paragony fiskalne natomiast są zintegrowane w systemie, jednak nie zaciągają takich danych jak numer BDO pomimo tego, że został on uzupełniony w systemie. Drukarki do paragonów mają osobny panel, na którym wpisu numeru BDO należy dokonywać osobno w ustawieniach. Po ręcznym wprowadzeniu numeru BDO na drukarce fiskalnej, wystawiane paragony fiskalne będą go zawierać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek i wielu rannych. Strażacy z Zamościa ćwiczyli razem z wojskiem [zdjęcia]
Następny artykułOdsiecz cenowa w Stokrotce