A A+ A++

Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku pracy w woj. lubuskim? Które branże są szczególnie poszukiwane? Jak kształtują się zarobki? O szczegółach opowiada Dorota Siedziniewska-Brzeźniak z IDEA HR Group.

Popyt na pracę minimalnie spadł, ale specjaliści są nadal w cenie. Pracodawcy pilnie poszukują elektryków, monterów, mechaników i pracowników logistycznych.

Niska stopa bezrobocia i duży popyt na pracowników, szczególnie w logistyce i przemyśle – eksperci rynku pracy są zgodni, że w 2023 roku lubuski rynek pracy to nadal rynek pracownika, a nie pracodawcy. Najwięcej ofert pracy pochodzi z hal produkcyjnych i magazynowych, poszukiwani są także kierowcy oraz mechanicy, monterzy, elektrycy, operatorzy maszyn oraz spawacze czy szlifierzy.

Wysyp technicznych ofert pracy jest dowodem na to, że zapełniają się lubuskie strefy ekonomiczne i potrzeba przedsiębiorcom ludzi z fachem i umiejętnościami w ręku. Widzimy dużą ilość ofert pracy w tym zakresie, a niestety niewystarczającą ilość chętnych – mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, ekspertka rynku pracy z IDEA HR Group.

  • Najwięcej ofert pracy w maju 2023 roku w województwie lubuskim jest dla osób związanych z sektorem logistycznym oraz przemysłem.
  • Aktywnie rekrutują również firmy, których siedziby mieszczą się w strefach ekonomicznych. Brakuje także pracowników w halach magazynowych.
  • Przedsiębiorcy stawiają na automatyzacje i nowoczesne technologie, stąd eksperci z zakresu automatyzacji produkcji są pilnie poszukiwani, a stawki im oferowane regularnie rosną.
  • Mniej poszukiwani są pracownicy sezonowi w lubuskiej turystyce i gastronomii. Mniej ofert w maju 2023 jest również z sektora usług.

Lubuski rynek pracy obecnie najbogatszy jest w oferty pracy dla pracowników technicznych, gotowych do pracy w przemyśle. Jest dużo propozycji pracy z hal magazynowych. Mniej za to z sektora turystycznego, gastronomii i usług. Również IT w lubuskim rekrutuje w ostatnim czasie mniej. Tak wygląda charakterystyka rynku pracy w regionie w ostatnich miesiącach.

Obserwujemy niskie bezrobocie i wysoki wzrost wynagrodzeń. Podniesienie płacy minimalnej spowodowało, że podwyżki o ok. 15% miały miejsce już na początku roku. Pracodawcy trochę zmniejszyli popyt na pracę, ale nadal pilnie poszukiwani są pracownicy posiadający „fach w ręku” i pewne kompetencje, które są cenne i niespotykane na rynku. Stąd też oferty pracy dla mechaników, elektryków czy monterów – mówi D. Siedziniewska-Brzeźniak.

Widzimy również, że coraz większy udział nowoczesnych technologii w sektorze logistycznym, wymusza na pracodawcach poszukiwanie ekspertów, którzy potrafią się w tym „nowym świecie” odnaleźć. W woj. lubuskim jest więc sporo ofert pracy dla osób posiadających kompetencje menadżerskie w zakresie właśnie automatyzacji i inżynierii produkcji. Tutaj mamy absolutnie rekordowe wartości wynagrodzeń, a przedsiębiorcy są gotowi ściągać do pracy ekspertów nawet z okolicznych województw, czyli z Wielkopolski czy Pomorza Zachodniego – podkreśla ekspertka.

Jeżeli ktoś posiada kompetencje i jest chętny do pracy, to w województwie lubuskim bez problemu znajdzie pracę. Przedsiębiorcy przyznają, że początek roku 2023 był dla nich trudniejszy niż początek w 2022 roku, ale nie zmienia to faktu, że większość chce się dalej rozwijać i potrzebuje do tego odpowiednich kadr – dodaje D. Siedziniewska-Brzeźniak.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy 🙂
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułТаке взуття буде трендовим літом: як не пропустити новинку
Następny artykuł“Демобілізація” вдалася: у мережі з'явилися фото російських пілотів, які загинули під час краху Мі-8 в Брянській області