A A+ A++

Czym wyłożyć dno oczka wodnego?

Jeśli nasze oczko wodne ma być niewielkie to możemy wykorzystać gotowe formy (np. płytki z polietylenu), woodpornej folii (z kauczuku lub PCW) albo betonu. Jednakże przy betonie bym uważał, gdyż późniejsze zmiany lub “przemeblowanie” ogrodu może być bardziej problematyczne.

Natomiast w przypadku dużych oczek wykorzystamy wyłącznie odpowiednią folię. Warto również pamiętać, że w żadnym wypadku nie korzystajmy z folii budowlanej, gdyż nie jest ona wystarczająco wytrwała i nie wytrzyma ona zbyt długo. Dlatego trzeba się zaopatrzyć w folie przystosowaną do oczek wodnych, w dodatku najlepiej taką, która jest odporna na promienie UV i posiada wieloletnią gwarancję od producenta.

Technikalia do oczka wodnego

W słowie technikalia rozumiemy wszelkie narzędzia i sprzęty do pielęgnacji i czyszczenia oczka wodnego. Aby rośliny w nim rosły, a morskie zwierzątka mogły spokojnie żyć, musimy zadbać o zdrowie i czystość zbiornika. Do utrzymania prawidłowego ekosystemu w oczku wodnym wykorzystać powinniśmy:

  • filtry i mechaniczne oczyszczanie (np. lampy UVC) (do utrzymania odpowiedniego poziomu PH),
  • napowietrzacze lub rośliny podwodne generujące tlen (do utrzymania odpowiedniej ilości tlenu w wodzie),
  • odkurzacz do oczka wodnego (w celu oczyszczania oczka wodnego ze szkodliwych bakterii, osadów, pyłów i gazów).

Dodatkowo, odkurzacz do oczka wodnego to świetna sprawa również ze względu na nasz komfort. Nie musimy sami wchodzić do oczka wodnego, brudzić się, moknąć i ręcznie wyciągać wszelkie odpady z zbiornika, tylko możemy oczyścić je szybciej, łatwiej i wygodniej z samego brzegu.

 

 

 

 

 

 

 

Dekoracje do oczka wodnego

Rośliny, glony, ryby, kamienie, korzenie i tak dalej, i tak dalej. Dekoracji do oczka wodnego jest pełno, więc które wybrać najlepiej? Na pewno te, które nam się najbardziej podobają i będziemy w stanie o nie dbać. To istotne, gdyż ryby zazwyczaj będą źle funkcjonowały wraz z glonami, natomiast niedosyt roślin może spowodować zdechnięcie większości zwierzątek. Trzeba nad tym się spokojnie zastanowić i pomyśleć, warto również skonsultować się z ekspertem lub przyjacielem zaznajomionym z tematem.

Jeśli chcemy mieć w oczku wodnym sporo rybek lub innych żyjątek, warto zainwestować w roślinny napowietrzające wodę, np. pistia pływająca lub przęstka pospolita. Dobrym sposobem jest również przemyślenie roślin oczyszczających wodę, takich jak np. lilia, hiacynt czy moczarka kanadyjska.

Podsumowanie

Niewątpliwie istotnym jest zastanowienie się najpierw nad tym, co chcemy umieścić w oczku wodnym. Z mojego punktu widzenia, najbardziej istotne jest najpierw zadbanie o możliwości pielęgnacyjne zbiornika, a następnie o jego aspekty wizualne, czyli np. zakupienie odkurzacza do oczka wodnego. Dlaczego tak, a nie inaczej? Ze względu na to, że w miare z rosnącymi umiejętnościami będziemy mogli upiększać swój stawik i jednocześnie odpowiednio go pielęgnować, natomiast w innym przypadku możemy wydać pieniądze w błoto i zniechęcić się do dalszych prób.

-Reklama –

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomagali w nielegalnym przekroczeniu granicy. Zostali zatrzymani przez Straż Graniczną
Następny artykułGwiezdny panel na sufit – jak stworzyć niesamowity klimat w pokoju? [ Strefa biznesu ]