A A+ A++

Wspólne kolędowanie mieszkańców Lipnika w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia to już lokalna tradycja. Druhy i druhowie z OSP Lipnik oraz lokalni muzycy i muzykanci jak co roku, 26 grudnia kolędowali po każdej Mszy Świętej przy kościele parafialnym Parafii Św. Jadwigi Królowej w Lipniku. 

„Z raju pięknego miasta”, „Pastuszkowie Bracia mili” oraz „Lulajże Jezuniu” w lokalnej, lipnickiej aranżacji muzycznej, to tylko niektóre kolędy i pastorałki, które rozbrzmiały dziś w centrum Lipnika. Wspólne kolędowanie, będące pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i który łączy pokolenia, jest wspaniałą okazją do świątecznego spotkania lokalnej społeczności oraz rozpoczęcia pięknego okresu kolędowania.

Tradycja kolędowania w Polsce:

Obchody kolędnicze znane były w całej Europie, a ich początki sięgają średniowiecza. Chodzenie „po kolędzie”, czyli świątecznej kweście, zaczynano w Boże Narodzenie wieczorem lub w Szczepana, a kończono przed Matką Boską Gromniczną. Po wsiach wędrowali przebierańcy wodząc z sobą maszkary: turonia, konia, żurawia, bociana itp. Wchodząc do domów, pozdrawiali gospodarzy, śpiewali, wygłaszali życzenia zdrowia i urodzaju, a także odgrywali różne scenki. Na koniec prosili o kolędę – datek. Kolędą było najczęściej świąteczne jedzenie lub drobne pieniądze. Kolędnicy śpiewali też złośliwe piosenki, gdy gospodarz nie chciał ich wpuścić do izby lub nie był hojny.

W literaturze etnograficznej wyróżnia się kilka rodzajów kolędowania: kolędowanie z szopką – rodzaj teatrzyku kukiełkowego; kolędowanie z turoniem (turem) dziwacznym stworzeniem z kłapiącą paszczą; kolędowanie z Herodem – przedstawienie kolędnicze toczące się wokół postaci Heroda czy kolędowanie z  umocowaną na kiju gwiazdą. Galeria postaci kolędniczych była bogata – dziad, Żyd, Cygan, śmierć, diabeł, żołnierze to tylko niektóre z nich. Fantazja ludowa stworzyła bardzo różne i dziwaczne przebrania i maski kolędnicze. Kolędnicze życzenia miały zapewnić dobrobyt w następnym roku, obfite plony i płodność zwierząt. Mieszkańcy wsi niecierpliwie oczekiwali przybycia kolędników, ponieważ ich przyjście zapowiadało urodzaj i powodzenie.


Źródło:  Oficjalna strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiele miast w woj. śląskim organizuje orszaki Trzech Króli. Zapraszamy na najciekawsze
Następny artykułPierwsza egzekucja osoby otwarcie transpłciowej w USA. 49-latkę stracono za zabójstwo partnerki