Historia Ciepłowni Chwałowice sięga 1907 roku, kiedy dostarczała energię elektryczną dla pierwszych maszyn i oświetlenia Donnersmarck Grube – późniejszej kopalni Chwałowice. Kilkanaście lat później pracowały tam już także kotły parowe. Dla Rybnika źródłem ciepła wytwarzanego w kotłach parowych i wodnych stała się w latach 80.
W szczytowym momencie ówczesna Elektrociepłownia Chwałowice eksploatowała kotły parowe i wodne o łącznej mocy 194 MWt i turbozespół 15 MW. W 2016 r. odstawiono z eksploatacji turbozespół upustowo-kondensacyjny ABB Energie Belgia o mocy 15 MW, czym zakończono produkcję energii elektrycznej oraz dokonano zmiany nazwy na Ciepłownia Chwałowice. W skład Polskiej Grupy Górnicza S.A. Oddział Zakład Elektrociepłownie weszła w 2016 roku.
Zobacz także
Pod koniec zeszłego, 2022 roku, kotły parowe zostały całkowicie wyłączone i tym samym kotłownia parowa po ponad 100 latach pracy przestała funkcjonować, a w użytku pozostała jedynie kotłownia wodna – informuje Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.
Jak dodaje, do 30 kwietnia tego roku C Chwałowice będzie nadal stanowić podstawowe źródło ciepła dla miasta Rybnika i kopalni Chwałowice.
Po tym terminie ma być tylko źródłem ciepła dla kopalni Chwałowice i rybnickiej dzielnicy – Chwałowice. Z obecnie zainstalowanych 98 MWt, pozostanie do użytku 60 MWt. Pozostała część zostanie wyłączona z eksploatacji – wyjaśnia Tomasz Głogowski.
Ciepłownia Chwałowice pozostanie jedynie źródłem rezerwowym z możliwością dostaw dla miasta Rybnika maksymalnie 15 MWt.
—
Przypomnijmy, tydzień temu wspominaliśmy o tym, że z komina kotłowni gazowej przy ul. 3 Maja zaczęła wydobywać się para. W PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa dowiedzieliśmy się, że ogrzewanie z nowych instalacji będzie miało początek już w nowym sezonie grzewczym >>Z komina kotłowni przy 3 Maja już leci para. Może ogrzewać rybniczan jeszcze w tym sezonie<<
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS