A A+ A++

~artykuł sponsorowany

Urządzaniu małej łazienki często towarzyszy pojedynek rozsądku z upodobaniami. Głowa mówi “postaw na biel”, a serce lgnie do mniej typowych aranżacji. Ciemne łazienki mogą być przestronne i funkcjonalne, jeśli postawisz na właściwy projekt, problemem nie jest kolor, ale jego umiejętne użycie, a także oświetlenie, dodatki i organizacja przestrzeni. Oto kilka zasad, które warto uwzględnić przy urządzaniu niewielkiej i ciemnej łazienki.

Czy ciemne kolory rzeczywiście pomniejszają przestrzeń?

Ciemne kolory pochłaniają światło, a to ono daje wrażenie przestronności. W tym sensie ciemne barwy rzeczywiście mogą wpływać na optyczne zmniejszenie przestrzeni, jeśli nie zadbamy o odpowiedni balans. Jednolicie ciemne i kiepsko oświetlone pomieszczenie zawsze będzie wyglądać na niewygodną klitkę, niezależnie od jego rozmiarów.

Ciemne kolory zastosowane mądrze nie wpłyną na postrzeganie przestrzeni, a dodatkowo dodadzą łazience elegancji i przytulności. Kluczem jest odpowiednie użycie barw w połączeniu z innymi elementami.

Ciemna łazienka: wskazówki aranżacyjne

W łazience, której ściany i podłoga są ciemne, warto pozostawić białą armaturę i baterie w kolorze metalu. Zadbaj również o urozmaicenie odcieni i faktur. Jeśli stawiasz na czarne lub grafitowe ściany, na podłogę wybierz płytki w jaśniejszym odcieniu lub ozdób ścianę kontrastowym dekorem. Ciemne, błyszczące płytki czy farby mogą odbijać światło, podobnie jak lustra, które również optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że nawet ciemna łazienka może być jasna i przestronna. Kluczowe jest także oświetlenie, dzięki któremu korzystanie z łazienki będzie komfortowe.

Pamiętaj, że ciemne łazienki  to nie tylko czerń czy szarość. Podobny efekt uzyskasz stawiając na granat, głęboką zieleń czy czekoladowy brąz. W ich wypadku dobrym pomysłem będzie zastosowanie dodatków w kolorze złota lub zrobionych z drewna.

Czego unikać urządzając małą, ciemną łazienkę?

Nieduże i ciemne łazienki to bez wątpienia wnętrzarskie wyzwanie, a aranżacyjne błędy mogą być brzemienne w skutkach. Efekt, który chcesz osiągnąć, może zepsuć:

  • zbyt wiele ciemnych elementów na raz: nadmiar ciemnych kolorów bywa przytłaczający. Zadbaj, by dodatki i wyposażenie łazienkowe przynajmniej w detalach kontrastowało z dominującą, ciemną barwą;
  • brak odpowiedniego oświetlenia: pojedyncze źródło światła w ciemnej łazience to zdecydowanie za mało. W takim wnętrzu sprawdzą się żarówki o większej mocy i zwiększenie liczny punktów świetlnych;
  • masywność elementów wyposażenia: w małej, ciemnej łazience postaw na przeszklenia, podwieszane i subtelne wykończenia, dzięki którym aranżacja nabierze lekkości;
  • nieład w przestrzeni: zbyt wiele akcesoriów i dekoracji w małej łazience może optycznie zmniejszyć przestrzeń. W takim wnętrzu postaw na porządek i minimalizm, stosując zamknięte szafki i półki.

Urządzasz łazienkę? Skorzystaj z pomocy projektanta

Urządzanie małej, ciemnej łazienki nie jest łatwe, ale warto podjąć wyzwanie, by uzyskać świetny efekt. Kluczem jest odpowiednie oświetlenie, wykorzystanie luster, zachowanie minimalizmu oraz przemyślane użycie kolorów. Odpowiednio dobrane kontrasty i materiały mogą sprawić, że ciemne łazienki staną się eleganckie i funkcjonalne. Jeśli planujesz remont łazienki, skontaktuj się z Pracownią Projektowania i Realizacji Wnętrz KODO. Tutejsi architekci wnętrz czuwają nie tylko nad projektem, ale również jego realizacją zgodnie z oczekiwaniami.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarek Hłasko bohaterem wykładu. Zaprasza ciechanowska biblioteka
Następny artykuł„Jednym głosem w czterogłosie” – koncert Cameraty