A A+ A++
27 września 2021

kategoria:
Aktualności strona główna

Bank Żywności w Ciechanowie oraz Oddział Powiatowy PCK przy wsparciu miasta przeprowadzą charytatywną akcję w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności (29 września), ustanowionego przez ONZ. Projekt „Ciechanów nie marnuje” wpisuje się w działania miasta z zakresu ekologii. 

Wydarzenie o charakterze edukacyjnym, kulinarnym i integracyjnym będzie polegało na gotowaniu zupy z produktów żywnościowych, które udało się uratować przed zmarnowaniem. Akcja ma na celu poszerzenie wiedzy o tym, jak nie marnować żywności. To też promocja zachowań proekologicznych.

We środę 29 września w stołówce PCK przy ul. Rzeczkowskiej 11 z warzyw, które Bank Żywności odbiera z ciechanowskich marketów kucharze PCK i wolontariusze przygotują zupę dla podopiecznych PCK z terenu Ciechanowa. Każdy, kto chce spróbowaćZupy Disco” może przyjść do siedziby PCK z własnym słoikiem o godz. 10.00.

Projekt uzyskał wsparcie finansowe Urzędu Miasta Ciechanów w ramach corocznego konkursu dla organizacji pozarządowych i pożytku publicznego, organizowanego przez ratusz. Wśród priorytetowych zadań objętych konkursem znajdują się m.in. przedsięwzięcia realizowane na rzecz mieszkańców z zakresu ekologii czy ochrony zdrowia.

Pierwszą “Zupę Disco” ugotowano w 2012 r. w Berlinie. Była to „zupa protestu” przeciwko marnowaniu żywności, a głównym organizatorem był Slow Food Youth Deutschland. Pomysł bardzo szybko rozprzestrzenił się na całym świecie – aktywiści, organizacje i inicjatywy społeczne organizują lokalne Zupy Disco w ciągu całego roku, w różnym czasie i na różną skalę. W Polsce Zupę Disco zaczęły gotować Banki Żywności podczas obchodów Światowego Dnia Żywności w 2017 r., m.in. w Ciechanowie. 

Jak wynika z raportu Banków Żywności z 2019 r. Polacy najczęściej wyrzucają pieczywo (23,7%), wędliny (12,8%) i świeże owoce (12,6%). Powodami wyrzucania żywności jest stwierdzenie, że żywność jest zepsuta (65,2%), przekroczono datę jej ważności (42%) lub też przygotowany został jej nadmiar (26,5% ). Wyrzucanie jedzenia wiąże się ze stratą surowców wykorzystywanych do produkcji i dystrybucji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBielany będą objęte planem zagospodarowania
Następny artykułNabici w butelkę. Wielkie sprzątanie parku przy al. Niepodległości