A A+ A++

Ogromne koło już się kręci, a solanka spływa po tarninie.

Tężnia solankowa na chorzowskim Placu Hutników już działa!

Korzystając z odpoczynku na nowym skwerze należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach związanych z pandemią koronawirusa.

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, podczas wizyty przy tężni należy pamiętać o zachowaniu dystansu od innych osób i unikaniu skupisk ludzi.

Zabronione jest wchodzenie do niecki tężni, a także dotykanie urządzenia

Nie pozwalajmy także dzieciom na “oblewanie się” solanką z tężni  Dbajmy o to miejsce, zwłaszcza, że niestety ale pojawiły się tam już akty wandalizmu. Mamy ładne miejsce do odpoczynku, zebrania myśli. Tylko od nas zależy czy zawsze będziemy mogli z niego korzystać w sposób bezpieczny – zaznacza Zuzanna Kurczek, dyrektor Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii UM w Chorzowie.

Inwestycja ruszyła pod koniec 2018 roku

Oprócz budowy tężni zrewitalizowano też cały skwer znajdujący się na Placu Hutników.

Zakres inwestycji obejmował budowę głównej konstrukcji tężni z drewna modrzewiowego i świerku, ale też zagospodarowanie terenu w pobliżu. Stworzono promenadę i drogę rowerową, a także zamontowano widowiskowe oświetlenie i kurtynę wodną. Są też nowe ławeczki, kosze na śmieci i dużo zieleni – wylicza Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta.

Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni wyniósł ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata), ale został pomniejszony o kary nałożone przez Urząd Miasta na wykonawcę. Warto podkreślić, że o budowie tężni w tym miejscu zadecydowali sami mieszkańcy podczas internetowych konsultacji społecznych w 2016 roku. 

Tężnia solankowa w Chorzowie to też nawiązanie do historii naszego miasta. Jeszcze przed ogromnym rozwojem przemysłu nasza miejscowość była uzdrowiskiem. Jedyną pamiątką po tamtym okresie jest nazwa ulicy – Starego Zdroju. Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominać też tężnia – mówi Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEfekt epidemii, rewolucja jest już w Polsce. “Wszystko mamy w mobilnym domu”
Następny artykułKonkurs Modeli Kartonowych Wydawnictwa Modelarstwo Nowotomyskie