A A+ A++

Pierwsze próby kliniczne bezprzewodowego chipa mózgowego opracowanego przez firmę Neuralink zostaną przetestowane na ochotnikach w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – informuje Elon Musk.

Firma Elona Muska Neuralink, skupiająca się na “programowaniu” ludzkiego mózgu przedstawiła futurystyczną wizję leczenia chorób za pomocą zestawu chipów interfejsu mózgowego w 2016 r. A trzy lata później stojący na czele Neuralink ekscentryczny miliarder zapowiadał, że badania kliniczne są już za rogiem.Także i do deklaracji rozpoczęcia badań klinicznych nad wszczepialnym chipem na ludziach jeszcze w przyszłym roku, nie należy się przywiązywać.

Do tej pory Neuralink testowała swoje innowacje na zwierzętach, jednocześnie ubiegając się o zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie badań klinicznych na ludziach.

Chcemy być bardzo ostrożni i pewni, że chip będzie działać dobrze, zanim włożymy urządzenie do człowieka – zadeklarował Elon Musk.

Do tej pory zobaczyliśmy efekty pracy na Gertrudzie – świni której wszczepiono chip, który umożliwiał przekazywanie i rejestrowanie aktywności nerwowej w jej pysku, gdy ta skupiona była na poszukiwaniu pożywienia – oraz małpach, które grały w prostą grę Pong.

Pamięć z funkcją odtwarzania? Technologia już testowana

Jednak cele, jakie założyli sobie twórcy Neuralink wychodzą ponad monitorowanie aktywności mózgu u zwierząt. Wśród potencjalnych zastosowań tej technologii jest przywrócenie wzroku osobom niewidomym – nawet gdy niepełnosprawność będzie występować od urodzenia – oraz przywrócenie funkcji organizmu w przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego. Neuralink ma być też wsparciem dla osób dotkniętych chorobami neurologicznymi Dzięki takiej technologii, np. osoba z Alzheimerem może być w stanie odzyskać swoje wspomnienia.

Wraz z wykorzystaniem technologii do rozwiązywania problemów związanych ze stanem zdrowia, firma zamierza rozwijać ją do przyziemnych zadań, takich jak sterowanie urządzeniami elektronicznymi, bezpośrednio za pomocą mózgu.

Jak zaprogramować mózg?

Neuralink to chip łączący mózg z komputerem za pomocą specjalnego interfejsu. Urządzenie, wszczepiane pod ludzką czaszką, ma łączyć się z komórkami mózgowymi za pomocą 1024 malutkich elektrod. Następnie przy użyciu technologii Bluetooth łączy się z komputerem. Bateria urządzenia na ten moment ma starczyć na cały dzień a ładowanie odbywać się bezprzewodowo – przez skórę.

Wymiary urządzenia to zaledwie 23×8 mm. Zainstalowanie implantu wymaga wywiercenia otworu w czaszce. Według strony internetowej Neuralink nici są tak cienkie, że muszą być wszczepiane za pomocą robota chirurgicznego. 

Ten ma wykonać proces otwarcia skóry głowy, usunięcia części czaszki, następnie włożenia setek nici elektrod wraz z chipem i ostateczne zamknięcie nacięcia. Robot ma omijać naczynia krwionośne, aby uniknąć krwawienia. Cały proces wszczepienia ma trwać zaledwie 30 minut.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkoki narciarskie. Nowy sezon, trener, prezes, sponsor
Następny artykułObowiązkowe PUE ZUS także przy dobrowolnej składce emerytalno-rentowej lub zdrowotnej