A A+ A++

Liczba wyświetleń: 108

Po podpisaniu wstępnych porozumień w sprawie sprzedaży amerykańskich rakiet Tajwanowi, Chiny zagroziły odwetem. Jak powiedział rzecznik MSZ w Pekinie, w zależności od dalszego rozwoju sytuacji, kontrakt zbrojeniowy spotka się z „uzasadnioną i konieczną odpowiedzią. Według Pekinu, umowa ta wysyła „bardzo zły sygnał do sił separatystów” na Tajwanie i powoduje „poważne” szkody w stosunkach między USA a Chinami.

W ciągu ostatnich kilku dni rząd USA zatwierdził sprzedaż na Tajwan pocisków powietrze-ziemia o wartości ponad miliarda dolarów. Jak poinformował Departament Stanu w Waszyngtonie, sprzęt ma pomóc Tajpej „sprostać obecnym i przyszłym zagrożeniom”. Oprócz 135 precyzyjnie kierowanych pocisków manewrujących, na Tajwan ma również zostać dostarczonych jedenaście ruchomych lekkich wyrzutni rakiet i sześć powietrznych systemów rozpoznania.

Chiny nadal postrzegają Tajwan, który oderwał się od Chin w 1949 r., jako separatystyczną prowincję, która powinna ponownie zostać połączona z państwem na kontynencie. Od czasu wyboru na prezydenta Tsai Ing-wena w 2016 roku Pekin zwiększył dyplomatyczną, gospodarczą i wojskową presję na Tajwan. W ostatnich miesiącach Tajpej skarżył się na gwałtowny wzrost liczby naruszeń jego przestrzeni powietrznej przez chińskie samoloty wojskowe.

Tajwan przez dziesięciolecia opierał swoje bezpieczeństwo na nieoficjalnej gwarancji ochrony ze strony USA, jednak Waszyngton zaczął ostatnio naciskać na rząd w Tajpej, aby szybciej rozwijał swoje własne zdolności obronne. Kwestia Tajwanu w ostatnim czasie już niejednokrotnie nadwyrężała stosunki między Chinami a USA, m.in.: gdy w sierpniu dwóch wysokich rangą urzędników rządowych USA udało się jeden po drugim na Tajwan, co Pekin postrzegał to jako prowokację.

Ogólnie rzecz biorąc w ostatnich miesiącach stosunki między Waszyngtonem a Pekinem uległy znacznemu pogorszeniu. Do głównych punktów zapalnych należą kwestie związane z pandemią koronawirusa, relacjami handlowymi, chińską ingerencją w prawa autonomii Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong oraz podziałami stref wpływów w rejonie Morza Południowochińskiego.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!

Loading…

TAGI: Chiny, Szantaż, Tajwan

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLibia w rozejmie
Następny artykułQuiz: ronda w Rybniku okiem drona. Poznajesz je wszystkie?