A A+ A++

Tradycja hucznego świętowania Nowego Roku w Chinach sięga kilku tysiącleci. Kilkunastodniowe obchody nadejścia Nowego Roku to dla mieszkańców tej części Azji czas spotkań, ale także okazja, by przypomnieć sobie o tradycjach, które ukształtowały ich kulturę. Nadejście nowego roku według starożytnego kalendarza chińskiego zawsze wiąże się ze zmianą energii. Patronuje jej jeden z 12 znaków chińskiego zodiaku. Opiekunem roku 2022 będzie Tygrys. Co to oznacza?

  • W Chinach od 1912 roku obowiązuje kalendarz gregoriański. Mimo to, niektóre tradycje pochodzące z okresu, gdy czas odmierzono zgodnie z kalendarzem chińskim, nadal cieszą się tam dużą popularnością. 
  • Chińczycy wiernie obchodzą niektóre ze świąt wyliczanych zgodnie z sześćdziesięcioletnimi cyklami. Chiński Nowy Rok celebrują wyjątkowo hucznie.
  • Dwutygodniowe fetowanie traktują symbolicznie – nie zmieniają wówczas kalendarzy, ale przygotowują się na nadejście przemian, które kształtuje kosmiczna energia. Spotkają się, by uczcić nadejście nowego patrona – kolejnego z 12 znaków w chińskim zodiaku.

Chiński Nowy Rok: Tak Chińczycy celebrują nadchodzące zmiany

Nowy Rok w Chinach obchodzony jest zgodnie z kalendarzem księżycowym, w konsekwencji to święto ruchome, przypadające pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego. Chiński Nowy Rok – mimo zimowej pory obchodów – nazywany jest również Świętem Wiosny.

To najważniejsza uroczystość w Chinach, do której mieszkańcy przygotowuję się tygodniami – przyrządzając przysmaki i ustrajając domy czerwonymi znakami “fu”, które według wierzeń mają przynieść szczęście i dobrobyt. Chiński Nowy Rok poprzedza wigilia Nowego Roku – do złudzenia przypominająca znaną nam wigilię Bożego Narodzenia. Chińczycy od rana przygotowują tradycyjne posiłki – koniecznie pierożki jiaozi i wręczają sobie prezenty.

Chiński Nory Rok trwa tradycyjnie piętnaście dni. Pierwsze siedem dni chińskiego Nowego Roku są dniami wolnymi od pracy. Wówczas ulicami miast przechadzają się kolorowe parady. Trwają pokazy fajerwerków i sztucznych ogni, a także tradycyjne tańce lwów. Mieszkańcy bawią się przy głośnym akompaniamencie bębnów.

Sprawdź: Te znaki zodiaku będą mieć szczęście w finansach w 2022 roku!

Kolorowe parady to jednak dopiero początek świętowania. W kolejnych dniach Chińczycy zwyczajowo odwiedzają krewnych, znajomych i przyjaciół. Bez względu na to, jak dużą odległość muszą pokonać, wracają do domów rodzinnych na święta. Kilkunastodniowy okres fetowania zamyka tradycyjne Święto Latarni – uroczystość zawsze przypada w pierwszą pełnię księżycowego Nowego Roku, tym samym symbolizując jedność i doskonałość nadchodzącego czasu.

W tym roku obchody będą wyjątkowo huczne. Żegnamy bowiem ciężki czas, którego patronem był znak Wołu i witamy energetycznego, odważnego Tygrysa. Co to oznacza?

Chiński Nory Rok 2022: Co trzeba wiedzieć?

Chiński Nowy Rok rozpocznie się 1 lutego 2022 roku i potrwa do 21 stycznia 2023 roku. Według starożytnych tradycji każdy kolejny rok ma przypisane zwierzę, którego energia ma wpływać na nasze życie i kształtować decyzje ludzi. Wszystkich zwierząt jest 12, a to oznacza, że co 12 lat powraca ten sam patron i odnawia się ta sama kosmiczna energia.

Rok 2022 upłynie pod znakiem zodiakalnego Tygrysa. Chińskie znaki zodiaku są określane według lat, a nie miesięcy. W konsekwencji wszystkie dzieci urodzone w 2022 roku będą właśnie spod znaku Tygrysa.

Znak zodiaku – według wierzeń – ma wpłynąć na charakter dziecka i jego nastawienie do świata. Na Nowy Rok Chińczycy przygotowują dla swoich pociech buty i czapki z motywem tygrysa, chcąc w ten sposób “zjednać” … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajwiększe budowlane porażki XXIII
Następny artykułNajwiększe porażki DIY, jakie widział internet XI