Dorota Bida – przewodniczka, autorka wystaw w Muzeum Ziemi Chełmskiej jest finalistką „Nagrody POLIN” przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwycięzców konkursu poznamy 5 grudnia.
5 grudnia po raz dziewiąty zostanie wręczona Nagroda POLIN przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Kandydaci konkursu wyłaniani są spośród osób lub organizacji aktywnie działających na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich. Pretendenta do nagrody mógł zgłosić każdy za pośrednictwem elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej muzeum. Kandydatury należało wysłać do 30 września. Spośród aplikacji z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła sześciu finalistów. Wśród nich jest Dorota Bida z Chełma. Ogłoszenie laureatki lub laureata „Nagrody POLIN 2023” nastąpi 5 grudnia podczas uroczystej ceremonii w Muzeum. Pula nagród w konkursie wynosi ponad 77 tysięcy złotych.
Dorota Bida – przewodniczka i edukatorka, dzieli się pasją i wiedzą, tworząc wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej na temat kultury i historii chełmskich Żydów. Prowadzi działalność popularyzatorską w zakresie wiedzy o historii miasta w kontekście jego wielokulturowej przeszłości, przeprowadza lekcje muzealne, spacery historyczne śladami dziedzictwa żydowskiego w Chełmie, wspiera i konsultuje projekty edukacyjne z zakresu kultury żydowskiej i żydowskich mieszkańców miasta. W 2019 r. w wyniku poszukiwań archiwalnych udało się odnaleźć ślady zaginionych członków rodziny Gutenberg i upamiętnić ich imiennie poprzez wmurowanie „Kamieni Pamięci” (zlokalizowane są przy ulicy Pocztowej 13). D. Bida swoje działania planuje i realizuje wspólnie z potomkami chełmskich Żydów zrzeszonymi w Chelmer Organization of Israel. Najważniejszym wspólnie zrealizowanym projektem była organizacja czterodniowych obchodów 80. rocznicy Zagłady chełmskiej społeczności żydowskiej. (opr. mo, fot. Magda Starowieyska)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS