A A+ A++

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo
Wyjedź poza Zakopane

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie w Sudetach, w którym położony jest najwyższy szczyt, czyli Śnieżka (1603 m n.p.m.). Warto zaznaczyć, że to także najwyższy szczyt Czech. Wyjątkowa fauna i flora znajdująca się na ich terenie objęta jest szczególną ochroną – funkcjonuje tu utworzony 16 stycznia 1959 roku Karkonoski Park Narodowy. Występuje w nim ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych i ptaków. A jego powierzchnia wynosi obecnie 5 951,42 ha.

“To zdjęcie pokazuje ogromny turystyczny sukces”

W 63. rocznicę powstania Karkonoskiego Parku Narodowego na jego profilu na Facebooku pojawił się nietypowy post. Autorzy wpisu zwracają w nim uwagę nie tylko na walory przyrodnicze tego miejsca, lecz także poważny problem. 

To zdjęcie pokazuje ogromny turystyczny sukces parku i zarazem jeden z problemów dla przyrody. Chodzi o wielką liczbę ludzi, którzy chcą korzystać z uroków Karkonoszy i to na wiele różnych sposobów. Zdjęcie z wczoraj

– czytamy.

“Góry dla wybranych”

Post wzbudził ogromne zainteresowanie. Wiele osób nie rozumie, dlaczego zdaniem przedstawicieli parku obecność tak wielu turystów jest problemem. 

Góry są dla każdego i nie ma co dramatyzować. Trzeba edukować od podstaw ludzi właściwego zachowania w górach.

Nie rozumiem postawy KPN, w ogromnej części żyjecie z turystów, jednocześnie narzekając na ich nadmiar. Góry dla wybranych? Po czeskiej stronie wyciągiem wjeżdżamy na sam szczyt Śnieżki i jest ok. 

Na ten komentarz odpowiedzieli przedstawiciele parku:

Naszym zadaniem nie jest propagowanie turystyki. Ochrona przyrody i udostępnianie walorów przyrodniczych Parku to nasze zadania. Jeśli nie ochronimy, nie będzie czego udostępniać. Nie jesteśmy przedsiębiorstwem. Zarabianie to nie jest nasz cel.

Odpowiedź parku także zmobilizowała niektórych do zabrania głosu. 

Może czas zagłębić się w norweską ideę FRILUFTSLIV i wziąć do serca potrzebę dostępu do natury dla wszystkich, bez terminali na wejściu? Norwegia przyjmuje corocznie turystów w ilościach nieporównywalnych do Was, dostęp do natury jest w pełni bezpłatny, łącznie z możliwością noclegu za free. Nikt nie widzi problemu w ludziach, nie widzi konieczności ochrony przed ludźmi, skąd w polskim sposobie myślenia takie rozbieżności?

– napisała jedna z uczestniczek dyskusji. 

Nagranie z nastolatkami zdobywającymi Śnieżkę hitem sieci. “Kompletny brak wyobraźni”

Karkonosze (zdjęcie ilustracyjne)Karkonosze. Szlaki zimowe polecają się dla turystów zaawansowanych i początkujących

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBitcoin… emituje CO2
Następny artykułBudżet Powiatu Szczycieńskiego na 2022 rok